-- Faydalı Siteler, Genel, Gündem, İnternet

PTT 175 Yaşında

PTT’nin 175. yıl reklamını yeni izledim. Ne kadar güzel olmuş. “Oradaydık” sloganıyla tarihe nasıl tanıklık ettiklerini vurgulamışlar. Nostaljik, tarih kokan, bi o kadar da insana yaşlandığını hatırlatan. Dile kolay, 1840’tan günümüze 175 yıl. Pullu, mühürlü mektuplar, telgraflar, telefonlar… Düşünsenize kimler birine telgraf gönderdi? Hadi onu hatırlamadınız kimler jetonları hatırlıyor?

PTT … Yani “Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü”. Zamanında TRT ve Telekom gibi kurumlarıda içerisinde barındıran kurum aradan geçen 175 yıla rağmen dimdik ayakta kalmayı başarabilmiş nadir kurumlardan. Yeni reklam filmleriyle 175. yıllarını kutluyorlar. Tüm Türkiye ile. Dile kolay tam 175 yıldır Türkiye’de iletişimin sembolü bir kurum.

kahramanugurlu-ptt-175-telefon-jetonukahramanugurlu-ptt-175-telefon-kartıkahramanugurlu-ptt-175-ankesorlu-telefon

Teknolojinin geldiği noktada ne postaya ne telgrafa ne de telefona (sabit) ihtiyaç eskisi gibi değil. Hatta kimilerine göre hiç değil. Ne de olsa ‘akıllı’ telefonlarımız ceplerimizde. Artık jetonlara, telefon kartlarına, telgraflara hatta posta göndermeye ihtiyacımız kalmadığını düşünebilirsiniz, haklısınız da. Ama haberleşmenin günümüzde sadece akıllı telefondan ibaret olmayan yolları da var.

PTT kendini teknolojiye adapte ederek, bildiğimiz posta ve telgraf hizmetlerinin yanında;
bankacılık işlemleri yapıyor, emekliler maaş çekebiliyor,
sigorta işlemleri yapıyor, kargo hizmeti veriyor,
PTT Cell ile GSM hizmeti veriyor, HGS kartları temin ediyor.
PTT Posta ve Cep PTT Finans uygulamaları ile bu hizmetleri akıllı telefonlarımıza da getiriyor.

Mesela, tren biletlerinizi ve Milli Piyango biletlerinizi PTT şuberlerinden alabiliyorsunuz.
Ya da PTT Altın alabiliyorsunuz. Yine yeni bir hizmetin denemeleri yapılıyor, PTT şubelerinden sipariş verdiğiniz kitap adresinize PTT kargo ile teslim ediliyor.

Bankacılık işlemlerinde de kolaylıkları var. Mesela tüm PTT şubelerinden kredi kartı borcunuzu yatırabilirsiniz. Ya da istediğiniz kişinin hesabına para gönderebilirsiniz. Bunun için hesap numarası, hesap sahibinin adı ve yatıracağınız tutar bilgisini PTT gişe personeline bildirmeniz yeterli.

Yani 175 yıl geride kalırken, bu köklü teşkilat hala günümüz şartlarında sapasağlam ayakta kalmayı başarıyor.

Daha nice 175 yıllara diyoruz…

 

Yorum yazmak için tıklayabilirsiniz.

Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.