| | | |

iPhone Zil Sesi Yapmanın En Kolay Yolu

iPhone kullanıcıları için her daim sıkıntı olmuş bir konudur zil sesi ayarlamak.
Malum iPhone’un içerisindeki müziklerden direk zil sesi ayarlanamıyor. Durum böyle olunca müzik dosyalarınızı iPhone’a uyumlu olarak kısaltmak ve formatını değiştirmek gerekiyor.
Bunları yapabilmek için ise iTunes üzerinden uğraşmanız veya üçüncü parti yazılım kullanmanız gerekiyor.
Bizlerde sizler için araştırmalarımız sonucu iPhone için zil sesi ayarlamanın kolay yollarını bulduk.
Birinci seçeneğimiz audiko.net adlı site. Bu siteden yararlanarak kendi arşivinizdeki müziklerden istediğinizi iPhone’unuz için zil sesi olarak düzgün formatta ve kısalıkta ayarlayabilir ve telefonunuza yükleyebilirsiniz.
İkinci seçenek zedge.net adlı site. Bu site “-Ben yapmaya uğraşamam, hazır isterim!” diyenler için daha önce yapılmış binlerce uyumlu zil sesini barındıran bir site…

Şimdi gelin birinci seçenekten itibaren iPhone için zil sesi en kolay nasıl yapalır birlikte görelim…

AUDIKO.NET

Audiko.net sitesi kendi zil sesinizi kendi mp3′leriniz arasından istediğinize on-line olarak yapmanıza olanak sağlayan ücretsiz bir site. Site sayesinde istediğiniz müzik dosyasının istediğiniz kısmını kendi zil sesiniz olarak hazırlamak çok kolay ve basit.


Site aslında çok sade tasarlanmış direk karşınıza “Upload” butonu ile çıkıyor. Butona tıkladığınızda bilgisayarınızdan zil sesi yapmak istediğiniz müzik dosyanızı seçiyorsunuz. Site anında yüklemeye başlıyor.


Zil sesi olarak ayarlayacağınız mp3 dosyanızın yüklenmesi büyüklüğüne ve bağlantı hızınıza göre 1-2 dk sürüyor.


Zil sesi yapacağınız mp3 dosyanız karşınızda. Bu kısımda 30 saniye ile sınırlı olan zil sesinizin şarkının hangi kısımlarından oluşmasını istiyorsanız orayı ayarlıyorsunuz. Fare yardımıyla mavi kısmı sürükleyerek zil sesi olmasını istediğiniz kısmı seçiyorsunuz.


Ayrıca mavi kısmın üst köşelerinde bulunana “Fade in” ve “Fade out” kutucuklarındaki çentikleri kaldırarak sesin kademeli olarak yükselerek kademeli olarak alçalmasını ayarlayabilirsiniz.
Şarkınızın istediğiniz kısmını seçtiniz. Şimdi sıra “Create ringtone!” butonuna tıklamak kaldı.


Zil sesiniz gördüğünüz gibi artık indirilmeye hazır. Albüm kapağının alt kısmındaki “Download” linkine tıklayarak zil sesinizi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.


Zil sesinizi bilgisayarınıza kaydettikten sonra yapmanız gereken iTunes programı yardımıyla iPhone’unuza aktarmak olacaktır.

(Not: Yazımızı hazırlarken oluşturduğumuz “Metallica-Nothing-Else-Matters.m4r” zil sesini buraya tıklayarak sizde indirebilirsiniz.)

Burada dikkat edilmesi gereken husus Audiko.net sitesinde hesap açmadığınız için bu zil sesi site dahilinde kaydedilmiyor. Eğer kendi adınızla kaydedilmesini istiyorsanız sağ üst köşeden hesap açmanız gerekiyor.

” – Yok böyle yapmak zor geldi, ben direk hazır olanlardan indirmek istiyorum! ” diyorsanız okumaya devam edin ;

ZEDGE.NET

Zedge.net sitesine girdiğinizde ilk yapmanız gereken sağ üst köşede göreceğiniz gibi kendi telefon modelinizi seçmek olacaktır. Zira bu site üzerinden hemen hemen bütün telefon modelleri için zil sesi indirebilirsiniz.
(Resimlerin büyük halleri için üstüne tıklayınız.)


Sağ üst köşede görebileceğiniz gibi “No phone selected” yazısı bulunuyor. Bu yazı üzerine tıklayarak kendi telefon modelinizi seçmeniz gerekiyor ki uygun içerikler karşınıza gelsin.


Evet marka ve model seçimi yapıp “Select Phone” butonuna tıkladığınızda seçiminiz sitenin sağ üst köşesinde resimde olduğu gibi görünecektir. Artık site içerisinde aradığınız zil sesi veya diğer içerikler telefonunuza uygun olarak karşınıza gelecektir.


Şimdi yapmanız gereken uygun içeriği karşınıza getirmek için “Quicklinks” hizasındaki “Ringtones”a tıklamak. Ringtones’a tıkladığınızda karşınıza sadece sizin telefon modelinize uygun zil sesleri çıkacaktır.

Bu noktadan sonra size düşen karşınıza çıkan zil seslerinde zevkinize uygun olanı seçmek…

Ayrıca zedge.net sitesinde sol kısımda “Browsing options” sütununda aile filtresinin de olduğunu belirtelim. Aile filtresini “On” konumuna aldığınızda sürprizlerle karşılaşma ihtimalınız kalmıyor.
Yine “Browsing options” sütunu altındaki seçenekleri kullanarak “Yeni ve Popüler”, “En çok indirilenler” ve “En çok oy alanlar” gibi içeriklere ulaşmanız mümkün. Browsing options altındaki kategorilere göre filtreleme yaparak kendi zevkinize uygun zil seslerini görebilirsiniz.

Zil sesleri yukarıda göründüğü gibi sıralanıyor. Albüm kapağı üzerindeki “Play” butonuna tıkladığınızda zil sesini dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca alt kısmda daha önce kaç defa indirildiğini görebiliyorsunuz.
Evet bu zil sesi bana uygun dediniz ve beğendiniz. Şimdi alt kısımdaki “Get ringtone” butonuna tıklıyorsunuz.


Karşınıza özel zil sesinizin yükleme penceresi açılıyor. Burada yapmanız gereken şey “iTunes-Import to iTunes” butonuna tıklamak.


Butona tıkladığınızda karşınıza son işlem için “Start Download” seçeneği çıkıyor. Tıkladığınızda ise zil sesiniz bilgisayarınızda kaydedilmeye hazır şekilde karşınızda…
Devamında bilgisayarınıza kaydettiğiniz zil sesinizi iTunes programı “Ringtones” kısmına atıyorsunuz ve iPhone’unuz ile eşleştirme yapıyorsunuz. Evet zil sesiniz kullanımınıza hazır.

SANIRIZ ARTIK IPHONE ZİL SESİ DİYE BİR SORUN KALMAMIŞTIR… ;)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.