| | | | | | | |

2012’de Teknoloji

Teknoloji'de geride bıraktığımız bir yıldan notlar...
Teknoloji’de geride bıraktığımız bir yıldan notlar…

Hayatımızda hemen herşey hızlıca gelişiyor, akıp gidiyor. En hızlı gelişen ise teknoloji oluyor. Hemen her aldığımız ürün ertesi gün eski oluyor. Mutlaka bir yenisi, daha hızlısı, daha gelişmişi çoktan çıkmış oluyor.

Bir yılı daha devirirken koskoca 365 günde teknoloji alanında bir çok yenilik, bir çok gelişme oldu. Bu yazımda kısaca önemli başlıkları listelemek istedim. Unuttuğum atladığım olursa haber ediverin lütfen…

Ocak - Google’ın Android işletim sistemini güncellemeye ve geliştirmeye devam ettiğini yanında artık telefonlara da el attığını gördük. İlk Android 4.0 Ice Cream Sandwich’li telefon Galaxy Nexus piyasaya sunuldu.
Ocak – Google’ın Android işletim sistemini güncellemeye ve geliştirmeye devam ettiğini yanında artık telefonlara da el attığını gördük. İlk Android 4.0 Ice Cream Sandwich’li telefon Galaxy Nexus piyasaya sunuldu.
18 Ocak - ABD’de SOPA olarak bilinen ve kongre üyeleri telif ihlallerini önlemek için sert bir yasa çıkarmak istediler. Yoğun eleştiri ve protestolarla bir sonraki girişimlere kaldı.
18 Ocak – ABD’de SOPA olarak bilinen ve kongre üyeleri telif ihlallerini önlemek için sert bir yasa çıkarmak istediler. Yoğun eleştiri ve protestolarla bir sonraki girişimlere kaldı.
Şubat - Daha önce 03 Aralık 2011’de dünyadan önce Türkiye’de tanıtımı yapılan yeni oyun konsolu PSP Vita tanıtıldı.
Şubat – Daha önce 03 Aralık 2011’de dünyadan önce Türkiye’de tanıtımı yapılan yeni oyun konsolu PSP Vita tanıtıldı.
Mart - Apple’ın gözde oyuncaklarından iPad’in 3. nesili duyurulduğu ay oldu. Adı da “The New iPad” oldu.
Mart – Apple’ın gözde oyuncaklarından iPad’in 3. nesili duyurulduğu ay oldu. Adı da “The New iPad” oldu.
04 Nisan - Instagram’ın Android severlerin özlemini giderdiği tarih olarak tarihe geçti.
04 Nisan – Instagram’ın Android severlerin özlemini giderdiği tarih olarak tarihe geçti.
4 Nisan’dan 5 gün sonra 09 Nisan’da ise sürpriz bir alım gerçekleşti ve Facebook, mobil cihazların en çok sevilen uygulamalarından biri olan Instagram'ı 1 milyar dolara satın aldı.
4 Nisan’dan 5 gün sonra 09 Nisan’da ise sürpriz bir alım gerçekleşti ve Facebook, mobil cihazların en çok sevilen uygulamalarından biri olan Instagram’ı 1 milyar dolara satın aldı.
19 Mayıs’ta dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi Facebook, beklenen halka arzını Nasdaq Borsası’nda gerçekleştirdi. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, takım elbiseli Wall Street çalışanlarının arasında, Facebook armalı kapişonlu sweat-shirt’üyle girdi ve açılış gongunu çaldı.
19 Mayıs’ta dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi Facebook, beklenen halka arzını Nasdaq Borsası’nda gerçekleştirdi. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, takım elbiseli Wall Street çalışanlarının arasında, Facebook armalı kapişonlu sweat-shirt’üyle girdi ve açılış gongunu çaldı.
14 Haziran’da Nokia 41MP’lik telefonu “Pureview 808”i piyasaya sundu. Bu büyüklükte bir kamera çözünürlüğü ile hafızalarımızın hızla dolacağının sinyallerini almaya başladık.
14 Haziran’da Nokia 41MP’lik telefonu “Pureview 808”i piyasaya sundu. Bu büyüklükte bir kamera çözünürlüğü ile hafızalarımızın hızla dolacağının sinyallerini almaya başladık.
15 Mayıs - 10 yıl aradan sonra satışa çıkan Diablo-III, Türkiye’de de büyük ilgi gördü. İnsanlarımız saatlerce kuyrukta bekledi.
15 Mayıs – 10 yıl aradan sonra satışa çıkan Diablo-III, Türkiye’de de büyük ilgi gördü. İnsanlarımız saatlerce kuyrukta bekledi.
Haziran - Samsung’u zirve yarışına ortak eden cihaz Galaxy S serisinin 3.sü Galaxy SIII piyasaya çıktı. Oldukça merakla beklendi, beklentileri fazlasıyla karşıladı. Artık iPhone’un ciddi rakibi belirlenmişti.
Haziran – Samsung’u zirve yarışına ortak eden cihaz Galaxy S serisinin 3.sü Galaxy SIII piyasaya çıktı. Oldukça merakla beklendi, beklentileri fazlasıyla karşıladı. Artık iPhone’un ciddi rakibi belirlenmişti.
08 Haziran - Facebook uygulamaları özel bir başlık altına toplayarak App Center’ı hazırladı. App Center, Facebook’un özel olarak seçilmiş web ve mobil uygulamalara ayırdığı yeni bir bölüm. Facebook.com/appcenter adresinden erişebileceğiniz bölümde  iyi geri bildirim alan 600 uygulama bulunuyor. Kullanıcılar bu bölümde uygulamaları keşfedebiliyor ve kendine yapılan önerileri görebiliyor.
08 Haziran – Facebook uygulamaları özel bir başlık altına toplayarak App Center’ı hazırladı. App Center, Facebook’un özel olarak seçilmiş web ve mobil uygulamalara ayırdığı yeni bir bölüm. Facebook.com/appcenter adresinden erişebileceğiniz bölümde iyi geri bildirim alan 600 uygulama bulunuyor. Kullanıcılar bu bölümde uygulamaları keşfedebiliyor ve kendine yapılan önerileri görebiliyor.
Temmuz - Google yeni işletim sistemi Android 4.1 Jelly Bean’i yayınladı ve yine Temmuz ayı içerisinde Jelly Bean ile çalışan Nexus 7 tableti satışa çıkardı.
Temmuz – Google yeni işletim sistemi Android 4.1 Jelly Bean’i yayınladı ve yine Temmuz ayı içerisinde Jelly Bean ile çalışan Nexus 7 tableti satışa çıkardı.
15 Temmuz - Gangnam Style - dunyanın en çok izlenen videosu olarak tarihe geçti... Bu yazıyı yazarken 1.062.572.000 rakamını not ettim. Sanırım deli gibi izlenmeye devam ediliyordur.
15 Temmuz – Gangnam Style – dunyanın en çok izlenen videosu olarak tarihe geçti… Bu yazıyı yazarken 1.100.000.000 rakamını not ettim. Sanırım deli gibi izlenmeye devam ediliyordur.
30 Temmuz - Nisan 2011 tarihinde başlayan Apple-Samsung patent savaşlarında ilk dava görülmeye başladı.
30 Temmuz – Nisan 2011 tarihinde başlayan Apple-Samsung patent savaşlarında ilk dava görülmeye başladı.
Ağustos - Facebook uygulama merkezi ve dükkanını dünya çapında yayına aldı.
Ağustos – Facebook uygulama merkezi ve dükkanını dünya çapında yayına aldı.
01 Ağustos - Microsoft, 2 yıllık maratonun sonunda Windows 8'in tamamlandığını resmen duyurdu.
01 Ağustos – Microsoft, 2 yıllık maratonun sonunda Windows 8’in tamamlandığını resmen duyurdu.
06 Ağustos - Yapım aşaması da internetten izlenebilen Mars’a giden keşif aracı Curiosity’nin tüm süreci internet üzerinden takip edilebiliyor. Şimdiye kadar Mars gezegenine gitmek için üretilmiş en gelişmiş uzay aracı olan Curiosity, 12'den fazla kamerası, meteoroloji istasyonu, sondaj ile çevreyi "tadarak ve koklayarak" incelemesine olanak sağlayan araçlarıyla, Mars'ta hayata ilişkin kimyasal temel yapı taşlarını bulmaya çalışıyor. Bize an be an takip ediyoruz.
06 Ağustos – Yapım aşaması da internetten izlenebilen Mars’a giden keşif aracı Curiosity’nin tüm süreci internet üzerinden takip edilebiliyor. Şimdiye kadar Mars gezegenine gitmek için üretilmiş en gelişmiş uzay aracı olan Curiosity, 12’den fazla kamerası, meteoroloji istasyonu, sondaj ile çevreyi “tadarak ve koklayarak” incelemesine olanak sağlayan araçlarıyla, Mars’ta hayata ilişkin kimyasal temel yapı taşlarını bulmaya çalışıyor. Bize an be an takip ediyoruz.
25 Ağustos - ABD'deki mahkeme Güney Kore firması Samsung'un, Apple'ın patent haklarını ihlal ettiğine hükmetti. Samsung, Apple'a tazminat olarak yaklaşık 1 milyar dolar ödemeye mahkum edildi. Bu patent savaşları bitmeyecek, büyük markalar birbirine girmeye devam edecek.
25 Ağustos – ABD’deki mahkeme Güney Kore firması Samsung’un, Apple’ın patent haklarını ihlal ettiğine hükmetti. Samsung, Apple’a tazminat olarak yaklaşık 1 milyar dolar ödemeye mahkum edildi. Bu patent savaşları bitmeyecek, büyük markalar birbirine girmeye devam edecek.
05 Eylül - Nokia bugün Microsoft ile beraber Manhattan'da düzenlediği etkinlikte yeni Lumia 820 ve Lumia 920'yi resmen tanıttı. Etkinlikle beraber Windows Phone 8 de resmen tanıtılmış oldu. Nokia'nın yeni amiral gemisi Lumia 920, 4.5 inç'lik kavisli bir cam ekrana (1260x768), Snapdragon S4 işlemciyle (çift çekirdekli, 1.5GHz) ve 32GB depolama alanına sahip.
05 Eylül – Nokia bugün Microsoft ile beraber Manhattan’da düzenlediği etkinlikte yeni Lumia 820 ve Lumia 920’yi resmen tanıttı. Etkinlikle beraber Windows Phone 8 de resmen tanıtılmış oldu. Nokia’nın yeni amiral gemisi Lumia 920, 4.5 inç’lik kavisli bir cam ekrana (1260×768), Snapdragon S4 işlemciyle (çift çekirdekli, 1.5GHz) ve 32GB depolama alanına sahip.
13 Eylül - Merakla beklenen iPhone 5 sonunda ortaya çıktı. iPhone 5, söylentilerde olduğu gibi 4 inç'lik daha "uzun", 16:9 oranında bir ekranla geldi. Ekran yoğunluğu ise iPhone 4 ve 4S'inki ile aynı oldu. Ekran büyüdü de ne oldu? Artık uygulamaları 5 sıra halinde görüyoruz. Bu arada ekranda kullanılan yeni birteknoloji, onu daha daha ince hale getirirken, görüntü kalitesini de iyileştiriyor (yeni ekran, Apple'a göre yüzde 44 daha iyi renk doygunluğu demek. Cam ve alüminyum yapıya sahip iPhone 5, önceki iPhone'lara göre daha ince ve yüzde 20 daha hafif. iOS 6 ile gelen cihaz, her zamanki gibi siyah ve beyaz renklerde sunuldu.
13 Eylül – Merakla beklenen iPhone 5 sonunda ortaya çıktı. iPhone 5, söylentilerde olduğu gibi 4 inç’lik daha “uzun”, 16:9 oranında bir ekranla geldi. Ekran yoğunluğu ise iPhone 4 ve 4S’inki ile aynı oldu. Ekran büyüdü de ne oldu? Artık uygulamaları 5 sıra halinde görüyoruz. Bu arada ekranda kullanılan yeni birteknoloji, onu daha daha ince hale getirirken, görüntü kalitesini de iyileştiriyor (yeni ekran, Apple’a göre yüzde 44 daha iyi renk doygunluğu demek. Cam ve alüminyum yapıya sahip iPhone 5, önceki iPhone’lara göre daha ince ve yüzde 20 daha hafif. iOS 6 ile gelen cihaz, her zamanki gibi siyah ve beyaz renklerde sunuldu.
21 Eylül - iPhone 5 Amerika başta olmak üzere “bazı” ülkelerde satışa sunuldu. Telefonların ilk satışa sunulduğu Avustralya’nın Sydney kentinde bazı müşterilerin üç gündür Apple mağazasının önünde kuyruk oluşturması ilginç değildi elbette. Bu konu bana da örnek oldu ama bu konuya burada değinmeyeceğim. Hong Kong’da telefonun duyurusunun yapıldığı ilk 24 saatte 2 milyon ön sipariş verilmesi rakamı önceki 4S versiyonunda yapılan ön siparişlerin 2 katı olması ile dikkat çekti.
21 Eylül – iPhone 5 Amerika başta olmak üzere “bazı” ülkelerde satışa sunuldu. Telefonların ilk satışa sunulduğu Avustralya’nın Sydney kentinde bazı müşterilerin üç gündür Apple mağazasının önünde kuyruk oluşturması ilginç değildi elbette. Bu konu bana da örnek oldu ama bu konuya burada değinmeyeceğim. Hong Kong’da telefonun duyurusunun yapıldığı ilk 24 saatte 2 milyon ön sipariş verilmesi rakamı önceki 4S versiyonunda yapılan ön siparişlerin 2 katı olması ile dikkat çekti.
Ekim - Justin Bieber Ekim ayında beyin tümörü geçiren bir kıza attıgı tweet'in 300 binden fazla paylaşılması sosyal medyanın etki-tepki oranının çok önemli olduğunu göstermesi açısından önemliydi.
Ekim – Justin Bieber Ekim ayında beyin tümörü geçiren bir kıza attıgı tweet’in 300 binden fazla paylaşılması sosyal medyanın etki-tepki oranının çok önemli olduğunu göstermesi açısından önemliydi.
14 Ekim - Bir çılgın Felix uçtu uçtu uzaya uçtu. Yetmedi attı kendini aşağıya. Bizde bu atlayışı dünyadaki yüzbinler ile Youtube üzerinden izledik.
14 Ekim – Bir çılgın Felix uçtu uçtu uzaya uçtu. Yetmedi attı kendini aşağıya. Bizde bu atlayışı dünyadaki yüzbinler ile Youtube üzerinden izledik.
24 Ekim - Apple mini iPad’i tanıttı ve 4. nesil iPad’i duyurdu. Apple'ın Kaliforniya eyaletinin San Jose kentinde düzenlenen lansmanında söz alan pazarlama şefi Phil Schiller, "Bu iPad'in küçültülmüş hali değil, tamamen yeni bir tasarım" dedi ve Steve Jobs yaşasaydı ne olurdu sorusu kafalara kazıdı. Arkasında ve önünde olmak üzere 2 kameraya sahip iPad Mini'nin ağırlığı, ekranı 24,6 santimetre olan tam büyüklükteki iPad'in sadece yarısı kadar.
24 Ekim – Apple mini iPad’i tanıttı ve 4. nesil iPad’i duyurdu. Apple’ın Kaliforniya eyaletinin San Jose kentinde düzenlenen lansmanında söz alan pazarlama şefi Phil Schiller, “Bu iPad’in küçültülmüş hali değil, tamamen yeni bir tasarım” dedi ve Steve Jobs yaşasaydı ne olurdu sorusu kafalara kazıdı. Arkasında ve önünde olmak üzere 2 kameraya sahip iPad Mini’nin ağırlığı, ekranı 24,6 santimetre olan tam büyüklükteki iPad’in sadece yarısı kadar.
26 Ekim - Merakla beklenen Windows 8 işletimi 26 Ekim'in ilk saatleri itibariyle yayınlandı ve 4 günde 4 milyon yükseltme sayısına ulaştı.
26 Ekim – Merakla beklenen Windows 8 işletimi 26 Ekim’in ilk saatleri itibariyle yayınlandı ve 4 günde 4 milyon yükseltme sayısına ulaştı.
Kasım - Dokunmatik ekranlı Windows 8’li ultrabook’lar piyasaya çıktı...
Kasım – Dokunmatik ekranlı Windows 8’li ultrabook’lar piyasaya çıktı…
03 Kasım - Samsung Galaxy SIII, 30 Milyon satış barajını geçti. Samsung, Galaxy S ailesinin üçüncü nesil modeli Galaxy S3'ten 30.000.000 ünite sattığını duyurdu. Samsung'un global anlamdaki en büyük başarılarından olan Galaxy S3, 50 milyonu rahat geçecek gibi, belki de geçmiştir...
03 Kasım – Samsung Galaxy SIII, 30 Milyon satış barajını geçti. Samsung, Galaxy S ailesinin üçüncü nesil modeli Galaxy S3’ten 30.000.000 ünite sattığını duyurdu. Samsung’un global anlamdaki en büyük başarılarından olan Galaxy S3, 50 milyonu rahat geçecek gibi, belki de geçmiştir…
06-07 Kasım - ABD Başkanı Obama'nın 6-7 Kasım gecesi ilk attıgı “Four More Years” (4 yıl daha) tweetinin 1 milyonun üzerinde paylaşılması gündemi epey meşgul etti.
06-07 Kasım – ABD Başkanı Obama’nın 6-7 Kasım gecesi ilk attıgı “Four More Years” (4 yıl daha) tweetinin 1 milyonun üzerinde paylaşılması gündemi epey meşgul etti.
03-14 Aralık - Uluslararası telekom birliginin 3-14 Aralık arası internet denetiminin BM'e bırakılması tartışmalarına sahne oldu. Rusya ve Çin ise kendi kontrolleri altına alma peşinde...
03-14 Aralık – Uluslararası telekom birliginin 3-14 Aralık arası internet denetiminin BM’e bırakılması tartışmalarına sahne oldu. Rusya ve Çin ise kendi kontrolleri altına alma peşinde…
04 Aralık -iTunes Store Türkiye'ye açıldı. Apple'ın dijital içerik sağlama hizmeti olan iTunes Store artık resmi olarak Türkiye'ye geldi.
04 Aralık -iTunes Store Türkiye’ye açıldı. Apple’ın dijital içerik sağlama hizmeti olan iTunes Store artık resmi olarak Türkiye’ye geldi.
14 Aralık - iPhone 5 Türkiye’da satışa sunuldu. Herkes mutlu mesud oldu, rahatladı, kendine geldi. Ellerine alarak “Buu kaaaaççç? Ayfonnn beşşş miii?” sorularını gururla karşıladı.
14 Aralık – iPhone 5 Türkiye’da satışa sunuldu. Herkes mutlu mesud oldu, rahatladı, kendine geldi. Ellerine alarak “Buu kaaaaççç? Ayfonnn beşşş miii?” sorularını gururla karşıladı.

 

2012 yılına ait kayda değer bir gelişmesi de Yandex’in Türkiye’de yoğun olarak faaliyet göstermesi. Özellikle harita ve trafik durumunu anlık gösteren uygulamaları ile iddialı bir giriş yapan Yandex’i ben de tavsiye ediyorum.
2012 yılına ait kayda değer bir gelişmesi de Yandex’in Türkiye’de yoğun olarak faaliyet göstermesi. Özellikle harita ve trafik durumunu anlık gösteren uygulamaları ile iddialı bir giriş yapan Yandex’i ben de tavsiye ediyorum.

 

2012 yılında en çok gelir elde eden teknoloji şirketlerine baktığımızda ilk 5’in arasına giremeyen Facebook dikkatimizi çekiyor;

Apple – 28.7 Milyar Dolar

Samsung – 14.6 Milyar Dolar

Microsoft – 9 Milyar Dolar

Google – 7.9 Milyar Dolar

Yahoo – 3.7 Milyar Dolar

 

2013’te bizi ne gibi gelişmeler olabilir diye soranları duyar gibiyim. Bu konuya bir kaç madde ile bakalım;

 

  • Özellikle akıllı cihaz üreticileri arasındaki muhteşem çekişmeler tüm hızıyla devam edecektir. Başrollerde tabii ki Apple, Google, Samsung ve Microsoft buluyor.

  • Apple’ın harita uygulaması ile kaybettiği prestiji 3 kişinin işten atılmasına neden olmuştu. Foursquare ile görümesinin ardından sanırım artık iyi bir harita gelecektir.

  • iPhone 6 ve Galaxy 4 heyecanla beklenen cihazlar olacaktır.

  • Google’ın kendi akıllı telefonu “X Phone”u bekliyoruz.

  • Google ile Samsung’un arasının açılabileceğini öngörebiliriz.

  • Windows 8’in başarısı yada başarısızlığı geleceğini etkileyecek mi göreceğiz.

  • Google’ın “Project Glass” akıllı gözlüğünü piyasaya sürmesi bekleniyor.

  • Dijital dergicilik alanında ise ilginç gelişmelere gebe bir yıl olacak 2013. Zira Brittanica ve Nesweek’in yazılı nüshalarına son vermesi bazı gelişmelerin fitilini yaktı diyebiliriz. Önce dergiler devamında ise gazeteler yavaş yavaş basılı yayınlarına son verebilirler.

 

Bakalım 2013 yılı bizlere ne gibi “yenilik”ler getirecek.

 

Mutlu ve teknolojik bir yıl dilerim…

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.