| | | | | | |

Nerdesin Aşkım? Burdayım Aşkım?

KahramanUgurlu-Glympse-00

Glympse Uygulaması

Harita uygulamalarını ne çok kullandığımı beni tanıyanlar bilir. Sadece bilmediğim yerlere giderken değil bildiğim yerlere giderken de kullanırım. Kalan mesafe, tahmini varış zamanı, trafik gibi bilgileri sürekli kontrol ederim. Bunun yanında Foursquare gibi uygulamalarla daha önce gitmediğim yeni mekanları, yeni lezzetlerı keşfetmeyi de severim.

En çok kullandığım uygulamalar:

  • Yandex Navigasyon > Anlık trafik durumu göstermesi ve trafik olmayan güzergahtan sizi sesli olarak yönlendirmesi ile bence oldukça başarılı bir uygulama. Eksiği ise favori yerlerinizi diğer cihazlarınızla eşzamanlayamıyorsunuz. (Bunu çözen güncellemenin yolda olduğunu söyleyeyim)
  • Google Maps > Yandex peşinde olsa da hala en iyi “arama” sonuçlarını veriyor. Özellikle adres ve mekan bilgileri en güncel olarak bu uygulamada bulunuyor. Yalnız “hala” ama “haaala” sesli yönlendirme Türkiye’de desteklenmiyor!
  • Neredeyim TTNET > Şaşırmış olabilirsiniz ama bu uygulama ile her hangi bir lokasyonun enlem-boylam olarak net konumunu alabiliyorsunuz. Buna neden ihtiyaç duyduğumu başka bir yazıda detaylı anlatacağım.
  • Glympse > Bu yazıyı yazmama neden olan uygulama.

Peki nedir “Glympse“. Bu uygulama en basit anlatımı ile “canlı olarak harita üzerinde” nerede olduğunuzu paylaşmanızı sağlıyor.

Bazılarınızın “Yuhhaaaaa! yok artık!!!” bazılarınızın da “Yesss” dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız, yerine göre çok tehlikeli yerine göre çok yararlı bir uygulama.

Yararına küçük bir örnek vereyim; sizi bekleyen arkadaşınızın sizi arayarak off-puff etmesinden, İstanbul trafiğinde sürekli nerede kaldığınızı sormasından kurtarabilir. Paylaşımınız sayesinde sizi bekleyen kişi, rotanızı, hızınızı ve yaklaşık olarak saat kaç gibi onun yanına ulaşacağınızı görebilir. Eğer isterseniz paylaşımınızı herkesin görebileceği şekilde bile ayarlayabilirsiniz.

Olur mu yahu öyle şey! Herkes benim nerde olduğumu niye görsün!? diye hemen stres olmayın, işte Glympse uygulaması tam da bu noktada işe yarıyor. Canlı olarak aktardığınız haritadaki yeriniz;

  • Siz kimlere yollarsanız sadece onlar görebiliyor,
  • Glympse yolladığınızı kişilere özel mesaj veya mail atabiliyorsunuz,
  • Siz ne kadar süre ile isterseniz o kadar paylaşılıyor,
  • Ayrıca uygulama üzerinden alacağınız link ile genele açık bir paylaşım yapabiliyorsunuz…

yani endişeye mahal yok.

Bu uygulamanın güzel yani bütün platformlarda olması. İndirmek isterseniz yazının devamında linkler hazır. Ayrıca bir güzel yanı da konum yolladığınız kişinin akıllı telefonu olmasına gerek yok. Bilgisayarını açıp kendisine gelen linki tıklaması yeterli. Anlık olarak haritada yerinizi rahatlıkla takip edebilir. (Babalar çok sevecek, çocuklar nefret edecek)

Bu uygulamayı uzun uzun detaylı bir şekilde anlatmak yerine aşağıdaki videolarla işinizi kolaylaştırmak istedim. Videoları izlediğinizde göreceksiniz ki uygulamanın kullanımı çok basit.

Şimdi size düşen “canlı olarak konumunuzu” kiminle paylaşacağınıza karar vermek ; )

Uzatmadan Glympse uygulaması nasıl işliyor ona bakalım… (Videolar Youtube :/)

Uygulama BMW, Mercedes ve Mini gibi sevilen arabalara da uyarlanmış.

Uygulamanın Galaxy Gear için versiyonu da mevcut ve oldukça kullanışlı. (Videoyu izlemenizi öneririm)

Glympse uygulamasını indirmek için kullandığınız işletim sistemine tıklayabilirsiniz…

Android iPhone WinPhone7/8 Blackberry
Get it on Google Play Download on the App Store Download from Windows Phone Store Get it at BlackBerry World

 

Bir yazımızın daha sonuna gelirken yazımın başlığına konu olan videoyu da paylaşmadan geçmeyelim… (Youtube :/)

 

Similar Posts

2 Comments

    1. Merhaba Erol bey, GPRS yani cep telefonunun internetini kapatırsanız konumunuz internet üzerinden karşı tarafa gitmeyeceği için takip edemezsiniz. Eğer amacınız internet kotanızın tükenmemesi ise 3G’yi kapalı tutabilirsiniz. Konum gönderimi için düşük bir bağlantı yeterlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.