| | | | |

iPhone 4S İncelemesi

Malumunuz hala bilmem kaçıncı sınıf gelişmekte olan ülkelerden Türkiye’ye bugün Apple’ın iPhone 4S’i nihayet geldi. Resmi satışına 3 operatör birden başladı. Ülkece bayram ettik, tatil ilan ettik, iyi …. yedik…

Strateji ve reklam şaheseri olan Apple iPhone ve iPad ile belli bir kesimi kendine esir etmiş gibi diyebiliriz. Şahsen ben göründüğümün aksine fanboy değilim. İşime hangisi gelirse onu alıp kullanıyorum. Evet Apple’ın dizaynını sevdiğim doğru ama benim için çin işkencesine dönen Apple disiplininden nefret ediyorum.

Neyse yine bir çeşit işkence aleti olan yakışıklı ürünü dünyanın çeşitli ülkelerinde satışa çıkar çıkmaz bitiyor, tükeniyor… iPhone 4S “yine” yok satıyor. Hong Kong’ta ön siparişin “bile” 10 dakikada tükenmesi, gösterilen rağbetin nedeni olarak ileri sürülen pazarlama stratejisinden farklı bir değerlemenin olduğunu kanıtlar gibi. Zamanında Steve Jobs’un karşı çıktığında acımasızca eleştirildiği Adobe’un Flash yazılım desteğini mobil cihazlardan çekmesi ise teknolojiye yön verme konusunda Apple’ın ve iOS cihazlarının oldukça önemli bir yere ulaştığını gösteriyor.

iPhone ise Apple’ın son 4 yılına damgasını vuran cihaz olarak amiral gemisi görevini üstlenmiş bulunuyor. 5 nci jenerasyon olarak çıkan 4S modeli ise bir önceki modele göre çokta fazla bir yenilik getirmemesine rağmen piyasada oldukça kabul gören bir cihaz olduğunu kanıtladı.

Ama…

iPhone 4S’in de bazı problemler çıkardığının söylenmesi oldukça konuşulur oldu. İlk olarak ortaya çıkan sorun iPhone 4S’in pilinin oldukça hızlı tükenmesi oldu. Apple bu probleme kayıtsız kalamadı ve yayınladığı iOS 5.0.1 güncellemesi ile bu sorunu ortadan kaldırmaya çalıştı. Şimdilerde yeni olan bu güncellemenin işe yarayıp yaramadığını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Bir başka problem ise yapılan aramalarda sesin karşı taraftan gelmemesi üzerine gelen şikayetler. Bu problemin Apple’ın Amerika’daki üç GSM operatöründe de olduğu söyleniyor. Sprint, Verizon ve AT&T firmalarının cihazlarında ortak görünen bu sorunun kaynağı olarak, çoğu kişinin hemfikir olduğu nokta, bir sürücü problemi olma ihtimali. Bu problem için kullanıcıların bulduğu çözüm ise Siri üzerinden ses tanımlamayı açıp hoparlörü kapatıp açtıktan sonra kulaklığı yerine takıp çıkarmak. Bunun sorunu çözdüğü belirtiliyor.

Peki bu problemler halledildi diyelim iPhone 4S piyasanın en iyi telefonu olarak adlandırılabilir mi?

Özellikle son zamanlarda Samsung ile yaşadığı patent savaşlarını mahkemelerde sürdüren Apple bu sefer Almanya’da kaybedecek gibi görünüyor. Samsung’un iddiası Apple’ın ürünlerinde kendisine ait olduğu 3G teknolojisinin patentini ihlal ettiği yönünde. Almanya’da ki mahkeme bir sonraki duruşmaları 20 ve 27 Ocak 2012 tarihlerine erteledi. O tarihten sonra Apple’ın 3G’li cihazlarının satışının yasaklanması gündeme gelecek gibi görünüyor.

Android’i “bence” en iyi kullanan ve sahiplenen firma olarak Samsung cihazlarını geliştirmeye devam ediyor. Samsung Galaxy S II’den sonra Galaxy Note ile yine oldukça iyi bir iş çıkarmış gibi görünüyor. Ama belirtmekte fayda var ki Note oldukça yüksek fiyatla satışa çıktı 2250TL…

    

iPhone 4S en iyi telefon mu diye sormuştuk, aslında bu soruya doğru cevabı, teknoloji dünyasında ki geek kullanıcıların da bulduğunu söylemek zor olur. Bazı kriterleri göz önüne almak zorundayız ki sanırım en önemlisi uygulama mağazası… Apple’ın iOS App Store’unda 500 Bin’i geçen uygulama sayısı ile önde olduğu bir gerçek. Yine Android cephesinde ise uygulama sayısı hızla artarken kullanıcıya sağladığı “daha özgür” yazılımının avantajlarını kullanıyor olsa da zararlı yazılım kullanan uygulamalar yüzünden Google’ın bu konuda sıkıntıya girdiğini de hatırlatmam gerekiyor.

Sadede gelip “özet geçersek”…; bu yazımda bugün aldığım 32GB iPhone 4S’in ilk izlenimleri ile başlayan bir serüveni anlatacağım sizlere… iPhone 4 ile 4S’i karşılaştıracağız, gerçekten böyle bir terfiye ihtiyacımız var mı sorusunu bol bol soracağız…

İLK İZLENİMLERİM…;

  •  Kutusu birazcık daha küçülmüş,

  • Hızını ciddi anlamda farkediyorsunuz, özellikle ekranda çıkan bazı pop-up tarzı uyarıcıların zaman zaman takıldığına şahit olmuşsunuzdur. Bunda öyle bir şey yok.

  • Ekran parlaklığı daha doğrusu rengi daha sarıya kaçar gibi, iPhone 4’te ise daha maviye kaçar gibi. Açıkçası ikisini yanyana getirdiğinizde 4S’in renkleri daha canlı verdiğini görüyorsunuz.

  • Beyaz renk iPhone’un iç kısımlarına göz ucuyla baktığınızda oralarında beyaz olduğunu görüyorsunuz, harbi beyaz yani 😉

Görünüş ve ilk ele alışta bunlar diyelim. Piyasadaki en iyi akıllı telefon olduğu iddiasında ki iPhone 4S ile serüvenimiz devam edecek…

Bizden ayrılmayın, ayrı gayrı düşmeyin… 😉

Tam da unutuyordum… yakında çok güzel ve basit video incelemelerle sizlerle olacağım… 😉

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.