| | | | |

iPhone 6 Plus Alınır mı?

iphone 6 plus alinir mi

Yenilenen tasarımı ve büyüyen ekran boyutları ile iPhone 6 ailesinden 5.5″ ekrana sahip olan iphone 6 Plus elimde. Bu telefonu sadece iki yönden incelemek istiyorum. Tasarım ve Donanım. Yazılımsal olarak incelemeye gerek görmememin nedeni ise, iOS 8’in zaten tüm dünyada %46’lik bir oranla kullanılmaya başlanmış olması. Kalanın %49’u ise hali hazırda iOS 7’yi kullanıyor. Yani yazılım olarak incelemeye gerek yok. iOS 8 hangi yenilikleri getiriyor diye sorarsanız burada mevcut. Apple Pay akla gelebilir ki ona da NFC çipi eklenmesinden dolayı donanım inceleme kısmında yer vereceğim.

Evet tasarımdan başlayalım.

iphone 6 plus alinir mi

Tasarım

iOS stabilitesini büyük ekranda yaşamak isteyenlerin baskısı işe yaradı ve Apple 4.7″ ve 5.5″ olmak üzere iki yeni iPhone duyurdu ve deyim yerindeyse ‘alın size büyük ekran’ dedi. Burada Apple’ı eleştireceğimiz bir konu var. Ekran boyutunu 3.5″ten 4″e yükseltildiği iPhone 5 lansmanında büyük ekran beklentilerine, telefonun tek elle kullanımına vurgu yaparak gerek olmadığını, kullanımın zor olacağını belirtmesine rağmen duyurduğu 6 ve 6 Plus ile sözünden dönmüş görünüyor. Ama kendince de bir çözüm üretmek için tek model yerine iki farklı ekranla sevenlerine seçenek sunuyor. Yani hem normal ekran isteyenleri hem de büyük ekran isteyenleri memnun etmeye çalışmış diyebiliriz.

Evet ekran cidden büyük. Tasarımından dolayı biraz daha büyük bile görünüyor. İncelikten kurtarmaya çalışmış diyelim.

Büyük ekranın yanında ilk göze çarpan detay 2007 yılında duyurulan ilk iPhone’u anımsatan yuvarlatılmış kenarları.

Anten ayrımları bence tasarımdaki önemli bir kusur...

Ne yalan söyleyeyim, arka yüzeydeki antenleri birbirinden ayıran Çizgili kısımları beğenmiyorum. İlk iPhone tasarımındaki gibi olaydı iyiydi…

Yine göze çarpan bir detay uyku butonunun üst taraftan sağ yan tarafa koyulmuş olması. Büyük bir telefonu tek elle kavradığınızda üst kısım yerine yan tarafa daha kolay erişilebileceği düşünülmüş.

Kamera kısmında ilk dikkat çeken tasarım değişikliği ile hafif çıkıntılı olması. Bu çıkıntı videolarda görüldüğü kadar büyük değil. Ama masaya koyduğunuzda tam düz durmadığını da belirtmem gerek. Bunun yanında 2500TL civarında para verip aldığınız bir oyuncağın hemen kırılmasını ya da çizilmesini istemeyeceğiniz için doğal olarak kılıf takacaksınız ki bu kılıf kameranın çıkıntısını kapatacaktır. Ben şuradan görebileceğiniz silikon kılıfı tercih ettim ki çok memnunum. Dışı silikon, içi kadifemsi yüzey ile telefonu tam kaplıyor. Kamera çıkıntısını da kapatıyor.

Burada telefonun büyüklüğü ve dayanıklılığına ait bir kaç şey söylemek istiyorum. Akıllı telefonlara yapılan ‘drop test‘ yani düşme testleri sanıldığı gibi dayanıklılığı ölçmez, ölçemez. Düşerken tüm çevre faktörlerinin hesaplanması, her düşürmenin bire bir aynı açı ve hızla yapılması gerekir ki bu da imkansız gibi bir şeydir. Benim de kullandığım iPhone 5’im ve LG G2’im bir çok defa yere düştüğü olmuştur. Sadece ufak bir iki çizik oluşmuştu. Yine arkadaşımın iPhone 5’i yerden yaklaşık 30 cm mesafeden yere düşmüş ve ekranı tuzla buz olmuştu. Benzer örnekleri sizler de etrafınızdan duyuyorsunuzdur. Özetle düşme açısı çok çok önemli. Siz kılıf kullanın yeter. Kırılacaksa kırılır zaten.

Telefonu yere düşürürsem ne olur? Telefonu arka cebime koyup üzerine oturursam ne olur? gibi düşüncelere girmenize gerek yok. Öncelikle bu cihazlar narin cihazlar. Eğer her koşula dayanıklı olmasını istiyorsanız ona göre akıllı telefon modelleri de yok değil. Yani fizik kuralları içerisinde mucize beklemeye gerek yok. Büyük ekran her telefonu arka cebinize koyup üzerine oturursanız bükülme ve kırılma yaşanması kadar doğal bir şey olamaz.

Hem o kadar para verdiniz. Sarıp sarmalayın onu, sevin onu, üzerine oturmayın!

Renk konusunda tercihim Space Grey yani uzay girisi denilen telefonun ön camının siyah olduğu modeli tercih ettim. Bence oldukça ağır duruyor. Tavsiye ederim.

iphone 6 plus alinir mi

Donanım

Donanım konusunda sanırım en çok ilgi çeken husus NFC yani yakın temas iletişimi özelliğinin gelmesi oldu. Şimdilik üçüncü parti yazılımlara kapalı olarak sadece Apple Pay’in kullanımı ile gelse de ilerleyen dönemde (Apple ödeme konusunda yerini sağlamalaştırınca) genel kullanıma açılacaktır. Bu konu ayrıca yazı konusu olsa da NFC’nin daha doğrusu ‘Apple Pay’ adi verilen ödeme sisteminin gelmesi, üstelik bunun parmak izi güvenliği ile desteklenmesi çok önemli bir gelişme.

“-Ohooo NFC diger telefonlarda kaç senedir var..!” diyenlerinizi duyar gibiyim. Haklısınız. Ama burada şu noktayı es geçmeyelim. Android kullanan ve dahili NFC özelliği bulunan markaların bu özelliği yaygınlaştıramadıkları veya bir standart haline getiremedikleri aşikar. Aslında Apple’ın başarılı olduğu kısım burası. Olabildiğince kolay bir sistem oluşturarak geniş kitlelerin kullanımına sunabilmesi. Benim düşüncem yakın bir zamanda pek çok yerde Apple Pay ödeme sistemi ile çalışan yerler göreceğiz.

Kameraya eklenen görüntü sabitleme sistemi. Donanım farklılığı olarak Optical Image Stabilisation (OIS) yani optik görüntü sabitleme özelliği sadece iPhone 6 Plus ile geliyor. Bu oldukça kullanışlı ve kamera performansını oldukça yükselten bir özellik. Şu video sanırım fikir verecektir. (3:24 dk)

Pil kapasitesinin arttırılması. İki gündür kullandığım bir telefon için yeterli fikir sahibi olduğumu söyleyemem ama tecrübelerime göre gayet iyi performans gösteriyor. Bakalım ilerleyen süreçte bu büyük pilden şikayet etmeye başlayacak mıyız?

Isınma! Xperia Z2’de Yaşadığım Şaşırtıcı Isınma problemi iPhone 6 Plus’ta var mi özellikle bakmak istedim. Sonuç ise; çok az diyebilirim. Bir çok oyun ve uygulamayı olabilidiğince çok açarak zorlamama rağmen fazla ısındı diyebileceğim bir durum olmadı.

Kafama takılan bir husus ta telefon ile konuşurken karşı tarafın sesinin az gelmesi oldu. iPhone 5’im ile oldukça yükses ses duyarken hatta sesi bir iki seviye kısarken iPhone 6 Plus’ın sesinin az gelmesi benim bir kuruntum mu ilerleyen günlerde belli olacaktır.

Peki neden 6 değil de 6 plus?

Görüntü Sabitleme Sistemi (OIS) oldukça iyi performans sergiliyor. Eğer fotoğraf ve video ile aranız iyiyse tercih sebebi olabilir.

Büyük ekran, daha çok piksel! Öncelikle LG G2 ile deneyimledim ki büyük ekran gerçekten güzel oluyor. Evet tek elle kullanım zor. Tek el kullanımı için yapılan yazılımsal düzenlemeler de sanıldığı kadar kullanışlı olmuyor ve yine telefonu iki elle kullanıyorsunuz. Ama dediğim gibi büyük ekran büyük keyif. Ayrıca iPhone 6 Plus’ın 5.5”lik ekranına sığdırılan 1920×1080 piksel tam olarak 401 ppi değeri veriyor ki oldukça iyi. (En iyi değil ama iyi : ) )

Oyun oynama keyfi! Büyük ekran dedik, işte bu ekranda oyun oynamak büyük keyif. Dead Trigger 2 isimli oyunu severek oynarım. LG G2 ile yeniden oynar olmuştum. Şimdi iPhone 6 Plus ile yine büyük keyifle oynuyorum.

Daha uzun giden pil süresi! iPhone 6, 1810mAh pil ile geliyor. iPhone 6 Plus ise 2915mAh. LG G2’de kullandığım 3000mAh’lik pilin ne kadar büyük rahatlık olduğunu bildiğim için 6 Plus’ta bulunan pilin daha uzun süre dayanacağını tahmin etmem zor değil.

Fotoğraf ve Video ile oynamak daha keyifli. Fotoğraflara ve videolara bakmak büyük ekranda çok daha keyifli ve eğlenceli kabul edelim. Instagram gibi sosyal ağlarda paylaştığımız resimleri düzenlemek ve  YouTube üzerinde videolarda vakit geçirmek büyük ekranda şüphesiz harika olacaktır. Burada 6 Plus ekran çözünürlülüğünde uygulamalar çok az. Devasa ekranı düşük çözünürlüklü uygulamalarla kullanıyorsunuz. Gerçi uzun sürmeyecektir.

Yukarıda saydığım hususlar sizler için çok önemli değilse tercihiniz tabii ki iPhone 6 olabilir ama son söz olarak, iki telefonu da elinize alıp canlı canlı görmeden tercih yapmayın derim.

Kimler almamalı?
Eğer çok hareket eden biriyseniz, gün içinde sürekli bir yerlere gidip koşturuyorsanız almayın! Zira telefonu arka cebimize koyamayacağımızı anladığımız gibi ön cepte de rahat bir şekilde durmuyor. Özellikle merdiven çıkarken rahatsız edici olabiliyor.

Elleri küçük ve tek elle kullanma alışkanlığı olanlar. Nedeni ise tek elle kullanamayacakları için. Öyle Home tuşuna çift tıklayıp üst kısmın alta kaymasına bakmayın, sanıldığı kadar kullanışlı değil.

Tableti olanlar. Şahsen benim alma nedenlerimin başında geliyor. Şehirlerarası yolda daha uzun vakit geçirmeye başladığım için tablet ihtiyacım vardı. Şu yeni iPhone’lara bakalım nasıl olacak diyordum. Duruma göre iPad Mini almayı düşünüyordum. Şimdi iPhone 6 Plus’ın büyüklüğünü görünce açıkçası tablet+telefon ihtiyacımı bir arada karşılayacağını düşündüm. Yani özetle, tabletiniz varsa 6 Plus gereksiz büyük olacaktır.

Alacaklara hayırlı olsun derken, şu garip Android-iOS ve Apple-diğerleri kavgasına da bir son verelim. Kim hangisi ile mutluysa onunla devam etsin…

Esen kalınız efem…

Siz hangi iPhone’u tercih edersiniz?
iPhone 6 Plus 128GB (3249TL)
iPhone 6 Plus 64GB (2949TL)
iPhone 6 Plus 16GB (2649TL)
iPhone 6 – 128GB (2949TL)
iPhone 6 – 64GB (2649TL)
iPhone 6 – 16GB (2349TL)

Poll Maker

Similar Posts

6 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.