| | | | |

iPhone 6 Plus Deneyimlerim

455042508

iPhone 6 Plus hakkında görüşlerimi, iPhone 6’ya göre avantajlarını ve kimlerin alıp almaması gerektiğini bir önceki yazımda belirtmiştim. Şimdi bu ikinci yazı da neyin nesi derseniz, (sağolsunlar takip eden dostlardan) Doğukan Gürkan‘ın, Plus’ın gündelik kullanımına ilişkin deneyimlerimi sorması üzerine yazılan bir yazı. Olabildiğince objektif olacağımdan emin olabilirsiniz.

iPhone 6 Plus, Apple’dan beklenmeyecek bir ürün olarak düşünülebilir. Tıpkı iPad mini’nin ortaya çıkışı gibi. Nedeni ise bir nevi marka ile eşdeğere sahip Steve Jobs’ın düşüncelerinin bilinmesi. “Jobs yaşasaydı hayatta iPad mini”yi çıkarmazdı, “Jobs olsa bu dana gibi 6 Plus’a izin vermezdi” gibi konuşmaları etrafınızda da çok duymuşsunuzdur. İşin aslı haklılar da. Steve Jobs’ın ürün yelpazesini bu derece genişletmeyeceğini tahmin edebiliriz. Tek ama olabildiğince iyi bir iPhone ve yine tek ama olabildiğince iyi bir iPad…

Gel gelelim Tim Cook ile işler bu yönde gitmedi. Fakat, iPhone 6 ve 6 Plus satışlarının şimdiye kadarki en yüksek talebi gören ürünler olduğunu düşünürsek yanılmış olduğunu söyleyemeyiz. Yine de şahsi fikrim iPhone 6’ların tasarım olarak iPhone 4’ün oldukça gerisinde olduğu. Ekran büyütmek ya da kasayı inceltmek tabii ki beklenen unsurlardan ama unutmayalım ki Apple kullanıcıları bu ürünleri “güzel” oldukları için seviyorlar.

Peki nasıl bir iPhone beni memnun ederdi? Açıkçası bu soruya vereceğim cevaplar sert ve pahalı olabilir ama “güzel” bir sonuç çıkacağı garanti edebilirim sanırım. (Ah Doğukan ah… konu nerelere gitti…)

 • Kesinlikle tek bir iPhone piyasaya çıkmalıydı. Daha önce de söyledim yine söylüyorum ki 6+ satışları daha fazla olacaktır. İnsanlar daha iyiye yöneliyorlar.
 • Öncelikle iPhone 4’te olduğu gibi ön ve arka yüzünün cam olması harika olurdu. Tabii ki cam yüzeyler “Safir Kristal Cam” olmalı. Elbette daha pahalı ama Apple’a dokunmazdı tahmin edersiniz…
 • Ekran 4.7″ ama 1080×1920 piksel oranında olmalıydı. Retina denen ekrandan hali hazırda pek eser kalmadı. Malumunuz 534ppi değeri yakalanmış durumda. 6+’ta bu oran 401ppi.
 • Tasarım olarak üst ve alt kısımda ekran dışında kalan alanların azaltılarak, telefon boyutunun büyümesi de engellenebilirdi.
 • Yine tasarımda alüminyum kullanımına gidilmesi mantıklı gelse de yine iPhone 4’te olduğu gibi çelik bir kasa sağlamlığı arttırıcı önemli bir etken olarak dikkatlerden kaçmamalı. Malumunuz “bend test“lerden geçilmiyor.
 • İncelik! Açıkçası iPhone 5’in inceliğinden şikayet edeni ya da daha ince olsun diyeni hiç duymadım. Dolayısı ile kalınlığı inceltmek yerine pil kapasitesinin yükseltilmesi çok daha yerinde bir karar olurdu. iPhone kullanıpta pilinden şikayet etmeyenini görmedim şahsen.
 • Üst kısımda bulunan uyku düğmesinin ise yan tarafa alınmasını da istemezdim. Çünkü zaten yan taraftaki düğmeye basmak için elinizi hafiften yukarı kaydırıyorsunuz ki bu durumda zaten işaret parmağınız üst kısıma yetişebiliyor.
 • Oval hatlara gelince, kimileri çok beğendi, kimileri yadırgadı ama kabul edelim ki köşeli hatlar kalite algısını yükseltiyor.

Aklıma gelenleri yazmaya çalıştım. Gelecek iPhone’da (artık 7 mi olur demiyorum 6S ve 6 Plus S olur herhalde) tasarım farklılığı olur mu göreceğiz.

Gel gelelim konu nerelerden nerelere geldi. 6 Plus ile günlük kullanım deneyimlerimi yazmak için başlamışken iPhone tasarımına daldık gittik.

Şimdi iPhone 6 Plus ile ilgili deneyimlerimden bahsedelim. Bu arada neden 6+ aldığımı “iPhone 6 Plus Alınır mı?” yazımda bahsetmiştim. Okumanızı tavsiye ederim ki fikir verme açısından yararlı olacaktır.

6a24b9c4-06e3-47f3-af26-5a86865058ef-460x276

Eksi olarak gördüğüm hususlar;

 • Genelde merak edilen konu iPhone 6 Plus’ın büyüklüğü. Evet oldukça büyük. Kot pantolonunuzun arka cebine koyma hatasına düşmeyeceğiniz gibi ön cebine koyduğunuzda da rahat edemeyeceğinizi bilin. Basit anlatımla merdiven çıkarken aman bir şey olur mu stresi yaşayabilirsiniz.
 • Yine evden çıkarken kot cebime koyduğum 6 Plus ayakkabımın bağcıklarını bağlarken bile rahatsız edici olabiliyor.
 • Şimdilerde hava serinlediği için giydiğim mont cebinde taşıyorum. Eğer hava sıcaksa kot cebinde taşıyorum.
 • Unutmadan 2600-3000TL civarında para verdikten sonra kılıf ta alıyorsunuz. Kılıfla beraber kalınlaşıyor ve yine cebinizde hatırı sayılır bir yer kaplıyor.
 • Bu noktada kılıf alma zorunluluğundan bahsetmeliyim ki bence eksi denilebilecek bir husus. Kılıf almak zorundasınız çünkü lanet olası kamera 1 mm’den az bile olsa “çıkıntılı” yahu. Hayır anlamadım ne diye “çıkıntılık” yaparsınki! İşte o çıkıntı yüzünden kılıf almak zorunda kalıyorsunuz ki kameranın güzelim camı çizilmesin dimi ama. Unutmadan orijinal silikon kılıfı 99TL, deri kılıfı ise 129TL’cık.
 • Herhangi bir kafe ya da restoranda otururken iPhone 5’imi cebimden çıkarmazdım. Küçük olduğu için sıkıntı olmazdı ama 6 Plus öyle değil cebinizde sizi rahatsız ediyor, masaya çıkmak istiyor, yemeğinize, sohbetinize ortak olmak istiyor. Yani rahatsız ediyor.
 • Cebinizden çıkardığınızda anında dikkat çekiyor. “O ne öyle yaa puhahahahahaaaaa” tarzı gülüşmelere hazırlıklı olun. Gerçi bir kaç atraksiyonla ağızlarını açık bırakırsınız siz öyle tiplerin…
 • Büyüklük konusunda son olarak kullanıma etkisinden bahsedeyim. Ben genelde telefonu iki elle kullanıyorum. İki elle bile kullanırken zaman zaman ağırlığı etkisini gösteriyor. İki elle ekran üzerinde tam hakim olabiliyorsunuz. Hiç bir sıkıntı yok. Ama tek elle (ki elleri büyük biri olarak söylüyorum) rahat kullanmayı düşünmeyin bile. Hele hele araba kullanırken aman diyeyim…
 • iPhone 6 Plus kullanırken ilk dikkatimi çeken konulardan biri de telefonla konuşurken karşı tarafın sesinin az gelmesi oldu. Benzer bir şikayeti iPhone 6 kullanan bir arkadaşımdan daha duydum. Yani iPhone 5 ile karşı tarafın sesini bangır bangır duyarken şimdi tablet gibi telefonu kulağıma sokmaya çalışıyorum. Evet belki biraz abartmış olabilirim ama iPhone 5 kadar iyi olmadığı bir gerçek.
 • Hala bir çok uygulama 6+’ın çözünürlülüğüne uygun değil. Ekran büyük fontlar ile keyifli olmuyor. Özellikle Instagram’ın güncellemesini merakla bekliyorum.
 • Bazı geceler uyku öncesi Vine videoları izlemeyi seviyorum. iPhone 5 varken telefonu yastık altına sokuşturup uyumuşluğum da çok olmuştur. iPhone 6 Plus ile bunu yapmak istemedim açıkçası.

Artı olarak gördüğüm hususlar;

 • İlk olarak söylemem gerekir ki, büyük ekran büyük keyif arkadaş. Gerçekten hangi uygulamada veya oyunda olursanız olun büyük ekranda çok daha keyifli oluyor. Bu konuyu şöyle test etmenizi öneriyorum; elinize bir iPhone 6 Plus alıp onunla en az 15-20 dakika vakit geçirin. Yazı yazın, oyun oynayın, resimlere bakın, videolar izleyin vs. Sonra tekrar iPhone 5’i elinize alın. Ne kadar küçük geldiğini ve daha önce nasıl bu kadar küçük olduğuna dikkat etmediğinize şaşıracaksınız.
 • Sandığınızdan çok daha kolay alışıyorsunuz.
 • OIS destekli kamerası. Otomatik resim sabitleme sistemini bir çok defa test ettim. Şöyle söyleyeyim, hem iPhone 6 hem de iPhone 6 Plus en iyi mobil cihaz kameralarına sahip. Bunu dijital kamera test eden bir site de yaptığı testlerle gösterdi. OIS özelliği sadece iPhone 6 Plus ile geliyor. Bu sistem siz fotoğraf veya video çekerken istem dışı olan titremeleri absorbe ederek daha stabil ve sabit bir görüntü sağlıyor. Testleri youtube’ta izleyebilirsiniz. Hak vereceksiniz. Eğer fotoğraf çekerken böyle bir şeye ihtiyaç duymuyorsanız sıkıntı yok…
 • Pil, pil, pil… Benim tercih nedenlerimden ikincisi olan (birincisi büyük ekran) pil süresi olabildiğince iyi seviyede. ~1800mAh seviyesinde olan iPhone 6’ya nazaran ~2950mAh seviyesi ile iPhone 6 Plus oldukça uzun pil süresi sunuyor. Elimden hiç düşmeyen 6+ beni tam gün rahatlıkla idare edebiliyor. Eğer pil sizin için önemliyse kesinlikle 6+ almalısınız.
 • Bir diğer artısı da, güncellemeler ile yavaş yavaş 1080×1920 piksel oranındaki 6+ ekranına uyum sağlayan uygulamaların geniş bir alanda kullanım keyfi sağlaması. Emin olun her güncellenen uygulama daha kaliteli bir kullanım sunuyor. Sadece iPhone 6 Plus’a özel uygulamalar da yoldadır.
 • Touch ID. iPhone 5s’lerle beraber gelen parmak izi okuyucuyu test etsemde 5s almadığım için etkin olarak kullanmamıştım. Gördüm ki büyük kolaylık. Özellikle üçüncü parti yazılımlara açılması ve NFC ile beraber yapılabilecekler düşünüldüğünde geleceğinin ne denli önemli olduğu görülebilir. Ben gündelik hayatta bankacılık işlemlerinde sık sık kullanıyorum.
 • NFC. Yakın Temas İletişimi olarak tabir edilen bu özellikle (şimdilik bir şey yapamasak ta) ileride mobil ödeme konusu başta olmak üzere çok büyük bir alana yayılacağını düşünüyorum. Şimdilik “Apple Pay” için kullanılsa da ileride üçüncü parti yazılımlara açılacağından şüphem yok. Apple’ın standart getirme konusundaki yeteneği düşünüldüğünde yakında bir çok yerde ödemesini iPhone’u ile yapan kişileri görmemiz yakındır.
 • Ekranı yan çevirdiğinizde iPad gibi yan dönen ekranı ve ona uyum gösterip daha efektif bir kullanım alanı sunan uygulamalar ile daha rahat kullanabiliyorsunuz.
 • Farkettiğim bir diğer artısı da WiFi ve 3G bağlantı hızında belirgin orandaki hız artışı. Ya benim evdeki internetin musluklarını açık unuttular ya da gerçekten daha hızlı.

Yukarıda belirttiğim hususlara ek olarak söylenebilecek hususlar da var ama onlar her iki iPhone 6’da da olduğundan belirtmeye gerek görmedim. Nihayetinde bu yazı iPhone’ların özellikleri yazısı değil, 6 Plus’ın avantajları veya dezavantajları yazısı. Ayrıca Galaxy Note gibi büyük ekran kullanıcıları da az çok yukarıda bahsettiğim artıları eksileri yaşamışlardır zaten. Doğukan’ın yukarıda yazdıklarımı özetleyen bir sorusu vardı; “iPad mini’nin yerini alır mı?” diye… Şöyle diyeyim, ben iPad ihtiyacımı Plus ile karşıladım. Eğer büyük ekran çıkmasaydı ayrıca iPad almayı düşünüyordum. Şimdi Plus ile iPad ihtiyacım kalmadı.

Yazıyı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür eder son olarak aşağıdaki ankete de bir tık atmanızı rica ederim.

 

Siz hangi iPhone’u tercih edersiniz?
iPhone 6 Plus 128GB (3249TL)
iPhone 6 Plus 64GB (2949TL)
iPhone 6 Plus 16GB (2649TL)
iPhone 6 – 128GB (2949TL)
iPhone 6 – 64GB (2649TL)
iPhone 6 – 16GB (2349TL)

Poll Maker

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.