Tech Gundem-Sayı-2-17Ara2023-KahramanUgurlu
| | | | | |

TECH & GÜNDEM – Sayı-2

İkinci haftayı geride bırakırken, her sabah yaptığım youtube canlı yayınlarıma tam gaz devam ediyorum.Bu yayınlara hazırlanmak elbette kolay olmuyor. Yerli ve yabancı onlarca teknoloji ve trend haber kanalını takip etmem, özet çıkarmam, metinler hazırlamam gerekiyor. Fakat şunu farkettim ki inanılmaz keyif alıyorum. Tek üzüntüm henüz canlı yayınlarımın istediğim ilgiye ulaşmamış olması. Zamanla ilginin ve teknoloji sevgimi paylaştığım dostların çoğalacağına inancımı koruyarak devam ediyorum. Bu haftanın özetinde ise yaptığım canlı yayınlardan bazılarını sizler için yorumladım.

Benim için en önemli haberlerden biri olan İngiltere’deki sosyal medya düzenlemelerine ait yapılan danışma kurulu toplantısı idi. Çocuk-ları korumaya yönelik alınacak sosyal medya ve çevrimiçi güvenlik ted-birlerinin değerlendirileceği toplantı Ocak 2024’te yapılacak. Biz de her alanda olduğu gibi sosyal medya üzerinde de çocuklarımızı kararlı ve ciddi bir şekilde korumalıyız. Onların her türlü şiddete maruz kalmala-rını engelleyici önlemler almak zorundayız. Bununla beraber çocukları korumaya yönelik alınan önlemler yetişkinlerin iletişimindeki özgürlüğü etkileyen şekilde de olmaması da önem arz ediyor. İngiltere de tam olarak bunu tartışıyor. Ben de bu konuyu yakından takip edeceğim.

Ülkemizin uzaya ilk adımları 9 Ocak 2024 tarihinde atılacak. Uzaya, aya veya başka bir teknolojik yeniliğe ilk adımların atılması her zaman çok zorlu olmuştur. Önemli olan bu ilk adımlarda edinilen tecrübelerin sonraki adımlara ışık tutması. Alper Gezeravcı’ının bu açıdan misyonu oldukça önemli. İlk olması ne kadar önemliyse son olmaması da bir o kadar önemli. Teknolojiye ve bilime yatırımın geleceğe yatırım olduğunu düşünerek günün birinde kendi imkanlarımızla uzaya çıkabilmeyi ümid ediyorum.

Mark Zuckerberg’in kıyamet hazırlığı yaptığına dair haberler yazıldı. 100 Milyon Dolara sığınak denilen kompleks yapılar yaptığı ile ilgili haberler. Peki biz? Kıyamet sonrası senaryolar her zaman olacaktır ama biz çok defa kendi kıyametlerimizi yaşadık, yaşıyoruz ve korkarım yaşa-maya devam edeceğiz. Biz önce günümüzde yaşadığımız kıyametlere bir önlem alalım, onbinlerce kayıplar vermeyeceğimiz hazırlıkları yapalım. Her kar yağdığında, her sel olduğunda veya her deprem olduğunda ölen onlarca, binlerce, on binlerce vatandaşımızı bir nevi kıyamet diyebilece-ğimiz bu afetlerden korumanın yollarını bulalım. Büyük kıyametlere sonra bakarız…

İlginize ve sevginize çok teşekkür ediyorum, görüşleriniz çok önemli lütfen mail adresime gönderin, haftaya görüşmek üzere.

SAYFAYI YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKTE GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

ESKİ SAYILARI OKUMAK İSTERSENİZ DE BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.