| | | | | | |

TECH & GÜNDEM – Sayı-3

   Günler hızla akıyor ve gündem sürekli değişiyor. Ülkemiz adına üzücü haberler de gelmeye devam ediyor. Maalesef şehit haberleriyle kahroluyoruz. Siyasi ve ekonomik gündemden kaçış imkansız gibi.

Ekonomi tarafına teknolojiyi de ilgilendirdiği için bakalım istiyorum. TCMB Para Politikaları Kurumuna kripto varlıklar ve blok zincir konusunda araştırmaları olan bir olan Prof.Dr. Fatma Özkul’un üye olarak atanması önemli bir gelişme olarak geçtiğimiz haftaya dair notlarım arasında yer aldı. Bu atamanın mevcut ekonomi politikalarını ve gidişatı ne ölçüde etkileyeceğini zaman gösterecek. Umalım ki kripto para ve blok zincir dünyasına yabancılaşmayan aksine avantajlarını kullanmaya çalışan bir ekonomi yönetimine destek olur.

    Ülkemizin uzay yolculuğundaki ilk adımı olan, ilk astronotumuz Alper Gezeravcı’nın da yer alacağı Ax3 Misyonunun, normalde 9 Ocak 2024 tarihine planlı görevi, olumsuz hava koşulları ve SpaceX planlama-larındaki değişiklik nedeniyle 17 Ocak 2024’e erte-lendi. Açıklamayı NASA yaptı. Bu yolculuğu heyecanla bekliyor ve daha önce de belirttiğim gibi sürekliliğin olmasını temenni ediyorum.

   SpaceX demişken, geçtiğimiz hafta Falcon 9 taşıyıcı roketleri ile Starlink uyduları hızla uzaya yörüngelerine gönderilmeye devam ediyor. Geçtiği-miz günlerde ABD Türk Evi’nde Cumhurbaşkanı ile görüşen Elon Musk’ın şirketi Starlink’in 21 Eylül’de BTK’ya hizmet için resmi başvuru yaptığını öğrendik. Çok güzel gelişme, zira Starlink ile halen dünya çapında üçte biri tamamlanmış uydu sayısıyla 70’ten fazla ülkeye internet sağlanıyor. Bize de gelmesini merakla bekliyoruz. Merak etmek istemediğimiz tek konu ise olası fiyatlandırması.

    Önümüzdeki sene teknoloji ve mobil cihazlar adına önemli gelişmeler olmaya devam edecek. Ben de sizlerin desteğiyle takip etmeye devam edeceğim. Yalnız bu sızıntılar konusu ne olacak bilemiyorum? Geçtiğimiz 21 Aralık günü de Samsung’un Galaxy S24 ailesinin neredeyse tüm özellikleri sızdırılmış. Heyecanla merakla beklediğimiz etkinlikleri özledik…

    Amerika Uluslararası Ticaret Komisyonunun aldığı kararla Apple, Watch 9 ve Ultra 2’yi satıştan kaldırdı. Bu şekilde Apple’ın bir patent davası yüzünden ürünlerini satıştan kaldırdığını daha önce duymamış-tım. Apple Watch 9 ve Ultra 2’nin diğer ülkelerdeki satışı devam edecek. Ayrıca bu modellerin önceki modellere göre ciddi bir donanımsal yenilik getirme-diğini de hatırlatayım. Apple’la ilgili bir diğer habe-rim de 5 konudaki başarısızlığı ile ilgili. Gördüğüm ve kendi fikrimce doğru olduğunu düşündüğüm konuları yazmak size olan borcum. Apple bu 5 konuda da fena bastı. 2024 bir çok açıdan Apple’ın kendine çeki düzen vereceği yıl olacak gibi…

SAYFAYI YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

TÜM SAYFALARI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.