| | | | | | | | | | |

TECH & GÜNDEM – Sayı 4

Sanırım her yönden felaket bir yıl geçirdik diyebiliriz. Depremler, afetler, sporda, siyasette, ekonomide krizler. Pek bir nefes almadan geçti 2023. Teknoloji olarak ise ilerleme tam gaz devam ediyor. 2023’ün teknoloji neydi derseniz sanırım cevabım “AI” yani yapay zeka olurdu. ChatGPT ile ufukların açıldığı bu alanda 2024’te donanımsal aygıtlarda elimizde can bulacak bu yapay zeka. 2024 demişken, neler trend olabilir, neleri bekleyebiliriz diye sorarsak, 2024’ü şekillendirecek bazı önemli teknoloji trendlerinden bazılarını sıralamak isterim.

Generatif Yapay Zeka (Gen AI) : Bu yeni teknoloji, metin üretiminden görüntü analizine, video işlemeye ve hatta müzik bestelemeye kadar çeşitli endüstrilerde makinelerin insan üretimine benzeyen içerikler oluşturmasını sağladı. Generatif AI’ı tarafında ise özellikle donanımlara yapay zeka ile üretme yeteğinin işlenmesini göreceğiz. Bu alanda GenAI öğrenmek, her yönden farklı iş kollarını takip edip güncel kalabilmek, yapay zeka araştırmalarını ve veri bilimi gelişmelerini takip edebilmek oldukça önemli.

Akıllı Cihazlar : Akıllı telefonlar ile özellikle IoT (Nesnelerin İnterneti) birleşimi de gittikçe farklı alanlara yayılarak genişliyor. Saatler, gözlükler, akıllı kombiler, akıllı robotlar derken hemen her alanda günlük nesneleri internete bağladığımız akıllı cihazlar giderek daha işlevsel hale geliyor. Önümüzdeki yıl bu teknolojilerin yapay zakayla buluştuğu bir yıl olacak demiştik. İşte tam bu noktada insanları yorucu ve tekrarlayan işler başta olmak üzere akıllı dediğimiz aygıtlar cihazlar, yaşam şeklimizi, çalışma şeklimizi ve çevremizle etkileşim kurma biçimimizi devrim niteliğinde değiştirecek gibi görünüyor.

Akıllık Arabalar : Aslında akıllı cihazlar kategorisine de girebilir ama inanılmaz bir rekabetin söz konusu olduğu bu alanı ayrı tutmak istedim. 2023 bizim için TOGG’u etrafımızda görmeye başladığımız bir yıl oldu. Bunun yanında Huawei ve Xiaomi gibi akıllı telefon üreticilerinin elektrikli araçlar üretmeye başladıkları bir yıl da oldu. Çin’in elektrikli araçlar konusunda inanılmaz bir yükselişi var. Bizim de elimizi çabuk tutup yatırımları TOGG’la sınırlandıramayacağımız bir döneme giriyoruz.

Blok Zinciri (Blockchain) : Güvenli, şeffaf ve değiştirilemez işlemleri mümkün kılan dağıtık bir defter teknolojisi olarak tanımlayabileceğimiz Blok Zinciri teknolojisi karşı konulamaz biçimde büyümeye devam ediyor. Özellikle, finans, sağlık ve lojistik gibi birçok sektörü devrim niteliğinde değiştirme potansiyeline sahip. Ben özellikle noter işlevini yerine getiren kısmını merakla bekliyorum. Zira noter ücretleri, ücret olmanın ötesine geçti bile.

5G : Yapay zeka dedik, IoT dedik, Blok Zincir dedik. Bunların hepsinin dönüp dolaşıp geleceği nokta da elbette internet. İşte tam bu noktada gittikçe daha çok ihtiyaç duyulan internet hızları için 5G teknolojisi kaçınılmaz bir ihtiyaç. Başta Apple olmak üzere 5G’nin sonraki aşaması 6G üzerinde bile çalışmalar varken ülkemizde maalesef mobil internet hızlarının hala 4G hızlarını bile yeterli veremediğini görüyoruz. Özellikle afet zamanları hala başarısız olan operatörlerimizin aldıkları paraları hakedilen kesintisiz ve hızlı mobil internet olarak bize geri dönüşünü sağlamalarını bekliyoruz.

Sanal ve Artırılmış Gerçeklik : VR ve AR yani sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileri, oyun, eğitim ve sağlık gibi alanlarda giderek daha popüler hale geliyor. Çevremizle etkileşim kurma biçimimizi devrim niteliğinde değiştirebilirler. Buna en güzel örnek ise 2024’te hayatımıza girecek olan Apple Vision Pro diyebiliriz. Her ne kadar ülkemizde satışı henüz olmasa da, her ne kadar 3500 USD’lık fiyatlarıyla ulaşılması çok çok zor olsa da yeni ufuklar açacağı kesin.

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) : RPA teknolojisini anlatmaya en güzel örnek olarak da Tesla’nın insansı robotunu gösterebiliriz. Yani, tekrarlayan görevleri otomatikleştiren, insanı yorucu basit görevleri onun yerine yapabilen bir teknoloji. Bu RPA robotları sayesinde çalışanların daha karmaşık görevlere odaklanmalarına olanak tanınacak. Finans, sağlık ve lojistik gibi birçok sektörde meslekleri dahi değiştireceğini düşünüyorum.

Bunlarla beraber akıllı telefonlar, akıllı bilgisayarlar, akıllı gözlükler, akıllı arabalar, akıllı saatler gibi bir çok teknoloji hayatımıza daha da çok girecek. Burada önemli olan bu akıllı cihazların bizlere kazandırdığı zamanı neye harcadığımız. Ailelerimize mi? Daha iyi araştırmaya mı? Daha çok spora mı? Daha çok sağlığa mı? Akıllı cihazlarınızı en iyi şekilde kullanabildiğiniz (lütfen artık) muhteşem bir 2024 yılı diliyorum hepimize. Yorum ve görüşleriniz için lütfen bana yazmayı unutmayın, teşekkürler.

SAYFAYI YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ. (20MB)

TÜM SAYILARI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ. (40MB)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.