|

Clubhouse’a Dair Güncel Rakamlar

Clubhouse, yeni sayılabilecek bir uygulama ve hala davetiye ile kullanılabilen ve hala sadece iPhone’larda kullanılabilen bir uygulama. Mayıs veya Haziran aylarında Android kullanıcılarına da açılması beklenen uygulamaya dair bazı rakamları paylaşmak istedim.

10 Milyon indirilme, 2 Milyon aktif kullanıcı
Şubat 2021 itibariyle, Clubhouse’un dünya çapında toplamda 10 milyon’dan fazla indirmeye ulaştı. Clubhouse Ocak 2021 itibariyle dünya çapında 8 milyon indirmeye ulaşmıştı. Bu artışa, özellikle Elon Musk, Kanye West ve Mark Zuckerberg gibi isimlerin ilgi göstermesi olabilir. AppAnnie‘ye göre, 01 Şubat – 16 Şubat 2021 arasında Clubhouse’u indiren 3.5 milyondan fazla kişi indirmiş. Yine Insider’ın haberine göre de Mart ayında 2,7 Milyon kişinin indirmesine karşılık Nisan ayında tüm dünyada 922 Bin kişi indirmiş. Genel toplam indirmenin 10 Milyonu geçtiği belirtiliyor. Clubhouse’un CEO’su Paul Davison’un açıklamasına göre de yaklaşık 2 milyon haftalık aktif kullanıcısı var.

Clubhouse’un ilk zamanlarında 100 milyon dolar bir değerlemesi vardı.
Clubhouse sahiplerinin bu konuda herhangi bir açıklamaması olmamasına rağmen, Clubhouse, 12 milyon dolarlık bir yatırımla A Serisi fonunun ilk turunun ardından ABD merkezli bir sermaye şirketi olan Andreessen Horowitz’den, aldığı yatırımlarla, 2020 Mayıs ayında 100 Milyon Dolar değerlemeye ulaşmıştı. Günümüzde Milyar dolar değerleme seviyeleri konuşulsa da yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor.

Clubhouse’ta sadece 9 kişi çalışıyor
Blog yazarı Jenna Howieson’a göre, Clubhouse’un şu anda 9 çalışanı var. Ve hala işe alımları hala devam ediyor. Android uygulamasının gecikmesi gibi bazı konular da sanırım buna bağlı.

Kullanıcılar uygulamada çok zaman harcıyor
Clubhouse kullanıcıları ilginç şekilde uygulama üzerinde saatlerce vakit geçiriyor. New York Times bir haberinde, bir kadının Clubhouse’da haftada 40 saatten fazla zaman geçirdiğini bildirdi. Clubhouse kullanıcıları genel olarak kullanımları hakkında tweetler atıyorlar ve haftalık 11–22 saat arası kullanım yaptıklarından bahsediyorlar.

Clubhouse’un ilk influencerı Sheel Mohnot
Sheel Mohnot, Better Tomorrow Ventures’ın kurucusu ve Clubhouse’un ilk influencerı. Clubhouse’taki “Back of the Bus” odasının düzenli bir katılımcısı. New York Times’ın haberine göre Mohnot, Clubhouse’da müzik yapımcısı Scooter Braun ile bağlantı kurdu ve sonrasında Justin Bieber ve Ariana Grande’nin kliplerinde yer aldı.

Clubhouse, yalnızca davetli bir İçerik Oluşturucu Pilot Programı başlattı
Clubhouse, Aralık 2020 itibarıyla 40’tan fazla Clubhouse influencer’ıyla bir İçerik Oluşturucu Pilot Programı test ediyor. Influencer’larla yapılan haftalık toplantılar sırasında, uygulama içindeki özel araçlara ve özelliklere erken erişim sözü verildi.

Clubhouse içerik üretenler için ödeme almalarını test etmeye başladı
Nisan ayında, kullanıcıların Clubhouse’daki içerik oluşturuculara para göndermesine izin vermek için ödeme şirketi Stripe ile işbirliği yaparak, içerik üretici kullanıcılarına profil ekranları üzerinden ödeme almalarını sağlayan bir ödeme yöntemini denemeye başladı. İlk olarak Amerika’da başlanan bu sistem Türkiye’ye ne zaman gelir henüz bilinmiyor.

Clubhouse’un alan adı değişti, artık Clubhouse.com
Clubhouse.com alan adı Clubhouse.io isimli proje yönetim yazılım firmasına aitti. Yazıyı hazırladığım 04 Mayıs 2021 sabahı farkedilen değişiklikle, Clubhouse’un kullandığı alan adı, joinClubhouse.com >> Clubhouse.com olarak ve Twitter kullanıcı adı da @joinClubhouse >> @Clubhouse olarak değişti. Tüm profil, kulüp ve oda linkleri eski ve yeni alan adında çalışıyor. Benim profilimi de paylaşayım, clubhouse.com/@kahramanugurlu

Clubhouse hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz şu yazılarıma bakabilirsiniz;

Kaynak-1 , Kaynak-2

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.