| | | |

Google Glass Nedir?

Google hemen her teknolojik gelişmede öncü olmayı, ya da bir şekilde standart haline getirmeyi kendine görev addetmiş bir şirket. Bu özelliği sadece yazımıza konu olan Google Glass için değil, kendi kendine gidebilen araba çalışmaları, neredeyse bütün hizmetleri ücretsiz verme çalışmaları gibi bir çok faktörde ön planda.

Google Glass’ta bunun gibi bir proje. Bir fikirle çıkılan yolda ilk durak olarak, geliştirilen prototipin sınırlı sayıda kullanıcıya (Glass Explorer deniliyor) denettirilmesi ve daha da önemlisi açıklarını, eksiklerini ortaya çıkarabilecek kişilerin deneyimlerini “keşfedebilmek” olması kararlaştırılmış. Bence çok harika bir düşünce. Hele hele Apple’ın doğru düzgün kontrol etmeden, Beta’sını bile çıkartmadan piyasaya sunduğu “Apple Haritalar” fiyaskosunu düşünürsek…

Ama daha fazla uzatılmamalı, 2014’ün yaz aylarına kadar piyasada olmalı diye düşünüyorum. Zira Microsoft ve Samsung boş durmuyorlar…

KISACA NEDİR?

Çerçevesinin hemen önünde duran şeffaf ekran üzerinden sesli komutlarla ve üzerindeki dokunmatik kısımdan çalıştırılabilen, kamerası olan bir “akıllı gözlük”.

Google-Glass2

NASIL ÇALIŞIR?

KİMLER ALABİLİYOR? NEDEN HERKESE SATMIYORLAR?

Neyse gelelim Google Glass’a kimlerin sahip olabildiğine (gerçi artık bir önemi kalmadı ama, niye bu adamlar seçilmiş diyenler için);

  • Amerika’da ikamet etmek! (Baştan kaybettik ; )
  • 18 yaşını doldurmuş olmanız,
  • Öncelikle Google + hesabınızla ve Twitter hesabınızla belirlenmiş olan #IfIHadGlass (Glass’ım olsaydı) etiketi ile ilginç enteresan bir cevapla Google’ı etkilemeniz,
  • Tabii bu cevaplarınızı iletmek için Twitter’da @ProjectGlass , @GoogleGlass ve Google +’ta +ProjectGlass hesaplarını takip ediyor olmanız gerekiyor. Ayrıca kazanmış olsaydınız Google buradan duyuru yapacaktı…
  • Ve 8000 kişi arasına girebilmek… ; )

2012 YILININ İCADI : GOOGLE GLASS
Çok enteresandır ki Google Glass, hem Time dergisi tarafından “2012 yılının icadı” seçilen, hem de daha piyasaya çıkmadan İngiltere tarafından “yasaklanmış” bir ürün… (Hatta ilk yasak yine ABD’dan gelmişti. Mart 2013’te ABD’nın Seattle şehrindeki “The 5 Point” adlı barın, Google Glass takan müşterilerin bara alınmayacağını ilan etmesi’de ayrı bir yasak haberiydi.)

Google Glass’ın en çok tartışılacağı yanı “kişisel mahremiyet ihlalleri” konusu olacağı kesin gibi…

TANIŞMA HİKAYESİ

Gel gelelim bizim Google Glass ile tanışmamıza. Yukarıdaki şartları sağlayarak 8000 kişi arasına giren “Chara Kelly” Google Glass deneyimlerini ülke ülke gezerek yapan birisi. Levent Aşkan ise deyim yerindeyse benim “Akıllı Gözlük” diye tabir ettiğim teknolojiyle özellikle ilgilenen birisi. Merhaba Glass isimli bir site kuran Levent Aşkan’ın önce Chara ile sonrasında Hamza ile iletişime geçmesi, olaya Cihan ve benim de katılmamla beraber bir araya gelip enine boyuna inceleme fikri çıktı ortaya…

2013-11-16 18.13.27 2013-11-16 17.14.23-1

UZAYLI GİBİ BAKMAYIN ADAMA! GOOGLE GLASS BU!!!
Chara ile karşılaşmamızda Google Glass’ı takıyordu. Ne yalan söyleyeyim direk bakışları üzerine çeken bir cihaz. Hemen herkes içeri uzaylı girmiş gibi bakıyordu. Bunda Chara’nın gözlüğünün kırmızı renkte olmasının katkısı da yok değil tabii…

İlk akla gelen soru “Nedir abi bu Google Glass?” oluyor. Kısaca anlatırsak, şimdilerde cep telefonlarımıza sığdırdığımız bilgisayarlarımızın gözlük seviyesinde küçültülmüş hali diyebiliriz. Tabi hemen belirteyim şimdilik içinde GSM anteni yok. Yani telefon görüşmesi yapamıyoruz. Ama önü açık…

Peki ne işe yarar? derseniz; öncelikle şimdiki haliyle her an fotoğraf veya video çekebilirsiniz. Neden şimdiki haliyle dedim, çünkü bu versiyonlarda wifi bağlantınız yoksa Glass’ın bir anlamı kalmıyor. Hava durumunu sormak, google’da arama yapmak için internete bağlı olmanız gerekiyor. Dolayısı ile yolda yürürken öyle her şeyi yapamıyorsunuz. Benden aldığı en büyük eksi de bu konuda oldu.

Acilen GSM+3G kabiliyeti kazandırılmalı.

GOOGLE GLASS’IN (KAMERA HARİÇ) ÇALIŞMASI İÇİN Wi-Fi İNTERNET BAĞLANTISI ŞART!

FİYATI NEDİR? NE ZAMAN ALABİLİRİZ?
Fiyatına gelirsek, Chara’ya sorduk, aldığımız cevap 1500USD+KDV=1650USD’a malolmuş. Resmi satışa çıktığında ise tahmini fiyatının 400-500USD seviyelerinde olması bekleniyor. Bana sorarsanız olması gereken rakam 800TL…

Ne zaman satışa çıkacağı ile ilgili bir bilgi olmamasına rağmen Google Glass geliştirilmeye devam ediliyor. Şu sıralar ikinci versiyonu dağıtılıyor. Bir öncekine göre farkı kulaklığı olması. Tahminlerimiz 2014’ün sonuna doğru satışa çıkacağı yönünde.

WP_20131116_16_10_57_Pro
KALİTESİ?
Cihazın kalitesinden bahsedersek; öncelikle oldukça hafif bir cihaz. 50gr ağırlığı ile hiç bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Yalnız kulak üstüne gelen kısmı bazen biraz fazla ısınıyor. Dayanıklılık testinden ise bir büyük artı, bir de büyük eksi aldı benden. Nedenine gelince; defalarca yere atmamıza rağmen (özellikle Vine videosu çekerken) hiç bir sorun olmaması büyük artısı. Hatta Chara araba ile yolda giderken arabadan cihaz dışarı fırlamış ama yine bir şey olmamış. Yani “düşmelere” karşı dayanıklı. Büyük eksi aldığı konu ise yağmur suyuna dayanıklı olmaması. Özellikle ön tarafta size sanal görüntüyü sağlayan kristal camın yüzeyi oldukça hassas. Yani “yağmura, suya” dayanıklı değil.

Takipçilerimizden gelen sorulardan birinde Hasan Aytekin, başka gözlük kullanmak zorunda olanlar nasıl kullanacak? diye sormuştu. Cevabı basit, Glass’ın gözlük kullananlara bir sıkıntısı yok. Rahatlıkla kullanabilirsiniz. Şaşı olanlar için de bir sorun yok.

Bu arada ilginç bir olay da oldu. Google Glass ile ilgili merak ettiklerinizi sorduğumda takipçilerimden Caner Yıldız’ın şöyle bir sorusu oldu; Acaba ÖSYM sınavlara Google Glass kullanan öğrencileri alır mı ? Gözetmenler GG’ın ne olduğunu bilir mi ?”

ÖSYM kurumunun sosyal medya ekibi direk benim sitemin iletişim bölümünden mail atarak bana ulaştılar. Aynen yazıyorum;

“Comments: @KahramanUgurlu kullanici adi ile yaptiginiz twiiter paylasimina istinaden;
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan sınavlarda, adayların ve sınav görevlilerinin sınav binalarına giriş koşullarına ilişkin usul ve esasları düzenleyen ve 26 Eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan  “ADAYLARIN VE SINAV GÖREVLİLERİNİN SINAV BİNALARINA GİRİŞ KOŞULLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK”te yer alan Madde 10, f, kalın çerçeveli, koyu camlı gözlüklerle sınava girmeyi yasaklamıştır. Sınav güvenlik görevlileri bu türden gözlükleri ayırt edecek yeteneğe sahiptir.”

DEMEKKİ NEYMİŞ YOK ÖYLE SINAVLARA GOOGLE GLASS İLE GİRMEK FALAN…! ; )

Bu arada belirtmeden geçilmeyecek bir konu da gözlüğün katlanmadığı. Yani kullanmadığınız zaman katlayıp kutusuna koyamıyorsunuz. Anca katlanmadan koyulabilen bir kutu ile muhafaza edebilirsiniz. Aklınızda olsun… ; )

KAMERASI NASIL? RAM? HAFIZA?
Google Glass çerçevesine sığdırılan hiçte fena sayılmayacak bir donanıma sahip. Çinli üretici Foxconn tarafından üretilen bu cihazda öncelikle 16GB dahili hafızaya sahip ama siz bunun 12GB’lık kısmını kullanabiliyorsunuz. İçinde 1GB RAM bulunuyor ama siz yine 680MB’lık kısmını kullanabiliyorsunuz.

Google Glass’ın donanımında mikrofon, cayroskop, ivmeölçer, manyetometre (pusula için), ışık sensörü ve yakınlık sensörü de bulunuyor. Tüm bunlar ileride kullanılabilecek uygulamalar için çok güzel haber.

İşte benim gözümde takılıyken çekilmiş bir Google Glass videosu!

Glass’ın en büyük olayı olan “Prizma Projektör” denilen cam kısmında kullanılan teknoloji ile sanki 2,5 m. uzaklıkta bulunan bir 63 ekran TV’ye bakıyormuş hissi veren bir görüntü oluşuyor. Hafif saydam olan bu görüntünün ekran çözünürlüğü ise  640×360 piksel. Bu size az gelebilir ama o yakınlıktan oldukça iyi görüntü alıyorsunuz.

Kamerası oldukça iyi işler çıkarıyor. 5MP fotoğraf çekebilen kamera ile HD (720p) videolar çekebiliyorsunuz. Burada hemen belirtmekte fayda var ki tam dolu şarj ile sürekli video çekerseniz pili ancak 45 dk yetiyor. Normal kullanımda ise gün içinde akşamı bulabilirsiniz. Burada da yine en büyük sorun pil. Chara yanında 16000mAh’lik şarj ünitesi ile dolaşıyordu.

Kablosuz bağlantı özellikleri olarak ise Wi-Fi ve Bluetooth mevcut. Bilgisayar bağlantısı ve şarj için de MicroUSB bağlantısı mevcut.

İÇİNDE NE VAR? ANDROID Mİ?
Evet. Google bu yeni ürününde de Android yazılımını kullanıyor. Android 4.0.4 – Ice Cream Sandwich sürümü ile geliyor. Bu aslında çok iyi bir haber. Çünkü bin bir çeşit yazılım ve uygulama ile yeni özellikler kazanabilecek Glass. Burada da yazmış olayım çok büyük bir fırsatın kapıları ardına kadar açık. Goolge Glass için (ve diğer akıllı gözlükler için) uygulama geliştiriciler ellerini çabuk tutmalılar. Şimdilik Google onayından geçmiş 20 kadar uygulama mevcut. Ama önü açık…

Eğer siz de Google Glass’ı merak ediyor ve denemek istiyorsanız 20 Kasım Çarşamba günü Levent Aşkan’ın düzenlediği #MerhabaGlass etkinliği var. Detaylar için burayı tıklamanız yeterli…

Google Glass hakkında detaylı teknik bilgiye ise şuradan ulaşabilirsiniz.

UNUTMADAN!
18 KASIM 2013 – Pazartesi – 22:00’de TECH GÜNDEM canlı radyo yayınımda konumuz Google Glass olacak. Her yönüyle ele alacağımız bu programda kafanıza takılan bütün soruları sorabilirsiniz. Bekliyoruz.

Canlı yayını bu sayfa üzerinden de dinleyebileceğiniz gibi direk link için buyurunuz.

 

Google Glass teknolojisinin hayatımıza getirebileceği yenilikleri daha iyi anlamak için öncelikle Black Mirror dizisinin 1 sezon 3. bölümünü özellikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Belki de bu tarz teknolojilerin hayatımıza girmesini istemeyebilirsiniz!

Google’ın kurucularından Sergey Brin’in Google Glass hakkında TED’te yaptığı konuşma da fikir veriyor.

Bu videoda da Black Mirror ve Google Glass karşılaştırması yapılmış…


Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.