|

Her An Devlete Borçlu Çıkabilirsiniz!

Geçtiğimiz günlerde uygulama mağazasında gezinirken “e-devlet” uygulamasını farkettim. Uzun zaman önce PTT’den aldığım “e-devlet” şifresi aklıma geldi. Uygulamayı indirdim ve TC kimlik numaram ile şifremi girip uygulamayı incelemeye başladım.

Güzel bir uygulama olmuş. Bir çok bilgiyi öğrenebiliyoruz diye düşünürken “Vergi Borçlarım” kısmına tıkladım. Orada gördüğüm trafik ceza borcu kısmında 356TL+142TL (gecikme cezası)=498TL borcum olduğunu farkettim.

Vergi dairesine gidip borcun detaylarını öğrenmeye çalıştım. Borç makbuzunu çıktı alıp verdiler. Bu noktadan sonra tarihlere dikkat ediniz lütfen…

29 Temmuz 2014 tarihinde 90km. hız sınırı olan yerde 119km ile giderek otomatik radara yakalanmışım. (Eyvallah olabilir, 8 ay önceki bir olay ama hatırlayabildiğim kadarı ile hız yapmış olabilirim. Konu o değil zaten.)

11 Ağustos 2014 tarihinde arabamı sattım. Her hangi bir ceza borç çıkmadan…

-Ceza 21 Ağustos 2014‘te (23 gün sonra) kesinleşmiş (ne demekse)

-Bana bildirim ise 24 Ağustos 2014‘te yapılmış (kim yapmış bildirimi, nereye yapmış, belli değil)

27 Nisan 2015‘te yani tam 8 ay sonra “tesadüfen” bir uygulama ile cezam olduğunu öğreniyorum.

Öncelikle 18 yıllık trafik hayatımdaki 2. trafik cezası olduğunu belirtmem gerek. Bahse konu hız ihlalini yapmış olabilirim. Kabul ediyorum. Yani anlatacağım olayda itirazım trafik cezası kısmına değil…

Peki neye itiraz ediyorum? Basit, bu cezadan haberim olmamasına. Çünkü haberim olsa zamanında ödeyerek indirimden yararlanabilir, gecikme faizine maruz kalmazdım…

Şimdi aklıma gelen bir kaç soruyu sormadan edemiyorum;

1- Rastgele indirdiğim uygulama olmasaydı bu ceza borcumu hiç öğrenemeyecek miydim? Bu nasıl bir sistem?

2- Arabamı sattığım tarihten 3 hafta önce işlenmiş bir trafik cezası neden kayıtlara geçmez? Kayıtlara zamanında geçmiş olsa arabamın satış işlemleri sırasında karşıma çıkacak ve zamanında ödememi yapmış olacaktım.

3- Bahse konu trafik cezasına yönelik hiç bir belge tarafıma ulaşmadı ve tebliğ edilmedi. Trafik cezalarının tebliğ edilmesi kısmında büyük bir açık ve eksik yok mu? Mesela; ailecek bir yere gittiniz, evde kimse yok. PTT görevlisi ceza makbuzunu getiriyor, evde olmadığınız için bir kağıt yapıştırıp gidiyor. Yapışkan kağıt bir şekilde kayboluyor. Ceza evrağınız muhtara teslim ediliyor. Muhtarın size bildirim yapma gibi bir sorumluluğu yok. O da 3 ay bekletiyor, gelen giden olmazsa iade ediyor. Vee sizin hiç bir şeyden haberiniz olmuyor. Hemen her şeye binlerce SMS gelen ülkemizde buna yönelik bir uygulama olamaz mı?

4- Muhtarların kendilerine teslim edilen evrakları kişilere haber verme gibi bir sorumlulukları var mı? Muhtarla görüştüm hayır yok diyor. Yani siz gidip arada bir soracaksınız…

4- Eğer cezayı zamanında öğrenebilmiş olsaydım, erkenden ödeyerek %25 indirimden yararlanabilirdim. Yani 267TL olarak ödeyebilirdim. Şimdi ise hiç bir haberim olmadığı için işlediği faizlerle beraber 231TL fazlasıyla 498TL ödemek zorunda kalıyorum.

5- Fikir danıştığım bir trafik polisinin araştırması ile öğrendim ki 90 km hız sınırı olan yerde 119 km sürat yapmışım. Yani hız sınırı limitlerini tam da %30 oranında aşmışım. Yani üst sınır ceza yiyorum. Gel gelelim 117 km olsa cezası bir alt kademeden. Bana kesilen bu hız ihlalinde, gerçekten kaç km ile gittiğimi nasıl belirlenebildiği konusunda ciddi şüphelerim var. İtiraz etsek bir fotoğraf gönderecekler, sabit bir fotoğrafta 119km ile gittiğim nasıl anlaşılacak? Bu arada konuştuğum trafik polisi bile mağdur olmuşsunuz ama yapacak bir şey yok dedi…

Benim başıma gelen olay kısaca şöyle; yolda gidiyorsunuz, bir radar fotoğrafınızı çekiyor. Altına da 119 km sürat ile gitti ceza kestik yazıyor. Evinize tebligat gelmiyor, muhtara da bir şey gitmiyor. Yani sizin haberiniz olmuyor. Aradan zaman geçiyor, sonra bir yerde bir şekilde karşınıza çıkıyor. İtiraz? Nereye? Kime? Yok öyle bir şey. Tıpış tıpış ödüyorsunuz.

Şimdi bunu binlerce hatta onbinlerce kişiye yaptıklarını düşünün…

Şimdi sevgili dostlar geldiğimiz noktada; üzerinize kesilmiş bir trafik cezası ve/veya vergi borcu olup olmadığını takip etmeniz gerekiyor. Yani sürekli e-devlet sistemine girip o kısma bakmanız gerekiyor. Hee bu arada “sisteme işlenmemiş” diye bir bahane ile karşılaşmaya da hazırlıklı olun.

Uzun lafın kısası, devlet ne derse o! Haklı olmanız bir şey ifade etmiyor. Ne istiyorlarsa vereceksiniz.

Son olarak bu yazıyı yazma nedenim, sizlerin başına böyle bir durum gelmemesi…
E-Devlet şifrenizi alın, adınıza kesilmiş bir ceza olup olmadığını da arada bir kontrol etmeyi unutmayın…

Similar Posts

3 Comments

  1. benzer bir durumu yaşamış biri olarak çok öfkeliyim. Bu tam bir sistemsizlik usulsuzlük bence. bir itiraz hakkı olmalı diye düşünüyorum.

  2. Bende Temmuz ayında radara girdim.Girdiğimi hissettim.E.Devlete her gün girdim ARALIK Ayında ceza gördüm.Muhtara gittim kayıtlarında hiç bir ceza evrakının olmadığını bildirdiler.412.- Tl 5 Ay sonra bu insanlar kafayı yemişler.Bizede yediriyorlar.Anlıyorlarsa AYIP.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.