| |

Cepten 444’lü Hatları Ararken Dikkat!

444’lü hatlar malumunuz firmalar ve kurumlar için özel verilen numaralar. Sabit telefonunuzdan alan kodu çevirmeden hangi şehirde olursanız olun arama yapabiliyorsunuz. Böylece sabit olan 444’lü numaralar sayesinde markalar her yerde aynı numarayı kullanmış oluyorlar.

Ama günümüz şartlarında sabit hat telefon giderleri ile cep telefonu giderleri karşılaştırıldığında abonelerin artık cep telefonuna doğru bir geçiş sürecinde olduğunu görüyoruz.

Cep telefonu abonelerine sunulan her yöne tarifeleri sayesinde kullanıcılar rahat konuşmaya başladılar. Ancak önemli olan her markanın (bankalar, üreticiler, GSM operatörleri vs.. vs..) mutlaka bir 444’lü hattı var. Dolayısı ile 444’lü hatları cep telefonumuzdan da aramak istiyoruz.

Şimdiye kadar benim dikkat ettiğim konu; kullanıdğım Turkcell hattından başında alan kodu kullanmadan 444’lü hatları aradığımda dakika başına  0,40 TL ücret alınması idi. Bu aramayı başına 0-212 ya da 0-216 alan kodunu eklediğimde ise her yöne tarifemde ki ücretsiz dakikalarımdan faydalanarak yapıyordum. Böylece ekstra 444’lü hatları aramadan kaynaklanan ücretleri ödemiyor, sadece ücretsiz dakiklarımı kullanıyordum.

Ama, geçenlerde Turkcell hattımdan böyle bir aramak yapmak istediğimde karşıma bir uyarı geldi. Artık cep telefonunuzdan 444’lü numaraları başına alan kodu koyarak arayamıyorsunuz. Aramak istediğinizde;

[box]Lütfen aradığınız çağrı merkezi numarasını başında 0 ve alan kodu kullanmadan 7 haneli olarak tuşlayınız…![/box]

uyarısı verilip telefon otomatik kapanıyor.

Böylece alan kodu olmadan 444’lü numarayı aramaya zorluyor. Yalnız diğer Vodafone hattımdan denediğimde herhangi bir uyarı almadan normal görüşme yapabildim. Avea ile ise denemedim. Tabi onların ücretlendirmesini bilemiyoruz. En azından alan kodunu çevirmeden arama yapın gibi bir uyarı vermiyorlar…

Peki 444’lü numaraları cepten arayınca ne oluyor şimdi buna bakalım…

Örneğin;

[box]Turkcell Gold Paket ve Gold Plus Paket üyeliği detaylar kısmında;

4440532 Turkcell Müşteri Hizmetleri aramaları müşteri temsilcisine bağlanılmadığı sürece ücretsizdir, müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra çağrı başına KDV ve ÖİV dahil 40kuruş olarak ücretlendirilmektedir. Aramalar paket kapsamında değildir. [/box]

[box]Daha da önemlisi şurada yazanlar… ;

444’lü aramaların ücretlendirilmesi

Başına sabit alan kodunu koyarak (0212 444 gibi) yapılan 444 lü müşteri hizmetleri aramaları paket dakikaları kapsamında ücretlendirilirken, herhangi bir sabit alan kodu koymadan yapılan 444 lü müşteri hizmetleri aramaları paket kapsamında değildir, dakika başına 40kuruş olarak ücretlendirilmektedir.

0 532 4440532 Turkcell Müşteri Hizmetleri çağrı başına 40kuruş olarak ücretlendirilmektedir.[/box]

Yani ücretsiz dakikalarınız olsa bile 444’lü numaraları ararken ekstra ücretlendiriliyorsunuz. Bu da faturanıza artı yük demek.

Konuyu araştırırken bazı arkadaşlarımdan “bu konuyu Türk Telekom istedi” diye duyumlar aldım. Şöyle bir detaya ulaştım;

[box]444’LÜ NUMARALAR ALAN KODLU ARANAMAYACAK.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 10.11.2010 tarih ve 69255-31119 sayılı yazısı ile 444 ile başlayan yedi rakamlı özel servis numaraları, 24 Aralık 2010 tarihinden itibaren Türkiye’nin her yerinden, GSM de dahil olacak şekilde, (0) + (alan kodu) tuşlanmadan, şehir içi arama yapar gibi, yedi haneli olarak (444 X XXX biçiminde) aranacak.
24 Aralık’tan itibaren, sabit hat kullanıcılarının, 444 ile başlayan yedi rakamlı özel servis numaranızı (0) + (alan kodu) tuşlayarak aramaları durumunda, kendilerine “Lütfen, aradığınız çağrı merkezi numarasını, başında sıfır ve alan kodu olmadan, 7 hane olarak tuşlayınız” anonsu dinletilecek ve arama sonlandırılacak. Böylece kullanıcılar, numarayı doğrudan arayarak hizmete ulaşabilecekler.
Sunulan serviste herhangi bir aksaklığın meydana gelmemesi için, 444’lü bilgi ve danışma servisini sunan firmalara;
kullanıcılarına yönelik reklam, ilan ve diğer iletişim materyallerinde, sistemlerinde ve 444’lü numaralara ilişkin her türlü uygulamalarında, yukarıda yapmış olduğumuz açıklamaları göz önünde bulundurarak değişiklikler/güncellemeler yapmaları gerektiğini hatırlatmak isteriz.
Halihazırda, 444’lü numaralara yönelik olarak uygulanan tarifelerde 31 Mart 2011 tarihine kadar herhangi bir değişiklik olmayacak. Bu tarihten itibaren yapılacak herhangi bir tarife değişikliği 444’lü bilgi ve danışma servisini sunan firmalara bildirilecek.
Bu uygulamanın iki sakıncası var;
1)  GSM Her yöne aboneleri ve Türk Telekom ev avantaj aboneleri 444’lü aramaları alan kodlu aradıkları zaman, arama süresi limitlerinden düşüyor, ayrıca fatura ödemiyorlardı. Bu uygulama, GSM her yöne abonelerinin ve Telekom Avantaj abonelerinin bu tür uygulama yapmalarını engelliyor.
2)   Bazı 444’lü numaralar, yalnızca bir veya birkaç ilde hizmet veriyor. Bu iller dışında olup bu hizmetten yararlanmak isteyenler aramalarını alan kodlu yapıyorlardı. Tüketicinin elinden bu imkan alınmış oldu.
(Kaynak)[/box]

[box] Sabit hatlar da da durum karışık gibi görünüyor… ;

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), 444’lü kolay iletişim hatlarının yaygın olarak kullanıldığını hatırlatarak, “Daha önce şehir içi tarife üzerinden ücretlendirilen bu hatların artık 900’lü hatlardan farkı yok” diyerek tüketicilerin dikkatli olmasını istedi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan TÜDEF Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin, 444’lü numaraların başına il kodu konulmadan çevirildiğine dikkat çekerek, “Başlangıçta 444’lü hatlarda yapılan görüşmeler şehir içi tarifeden ücretlendirilmekte idi. Oysa Ağustos 2010 tarihinden bu yana hem Türk Telekom hem de GSM operatörleri faklı bir uygulama başlattı ve haksız kazanç elde etmeye başladılar” dedi.

Alan Kodu Eklersen Başka Eklemezsen Başka!
Çetin, 444’lü numaraların başına alan kodu eklendiğinde şehir içi tarifeden, eklenmediğinde ise 900’lü hatlar gibi özel tarifeden ücretlendirildiğini kaydetti.

Türk Telekomdan Açıklama
Türk Telekom’dan herhangi bir aboneyi ’’444’lü’’ hatlardan kodlu ya da kodsuz aramanın aynı fiyat olduğu bildirildi.

Türk Telekom’dan yapılan açıklamada, Tüketici Dernekleri Federasyonu’nun ’’444’lü’’ hatlara ilişkin açıklamasındaki Türk Telekom ile ilgili yer alan ifadelerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada, Türk Telekom’dan ’’444’’lü bir hat aranırken numaranın başına alan kodu konulması ya da konulmamasının fark etmediği, her iki şekilde aramanın da şehir içi tarifeden fiyatlandırıldığı ifade edildi.

(Kaynak)[/box]

Sabit hattınızdan 444’lü numaraları aramak ise tarifenize göre değişmekle birlikte dakika başına 15 kuruş olarak ücretlendiriliyor. Ayrıntı için tıklayınız

Neticeye gelirsek… Sanırım bir-iki ay önce başlayan yeni uygulamaya dikkat ederek, özellikle kullanıdığınız operatöre ve tarifeye göre 444’lü hatları aramanın bedelini mutlaka kontrol edin ve sorgulayın. Malum 444’lü hatlar çok hızlı! çalıştığı için faturalarınız kabarık gelmesin… 😉

Similar Posts

7 Comments

 1. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 5 Şubatta aldığı kararla birlikte ’444′ ile başlayan özel servis numaralarının ücretli hale geldiğini bildirdi.
  Kaya, yaptığı açıklamada, GSM operatörü abonesi olan tüketicilerin bir süredir, 444′lü özel numaraları başına alan kodu ekleyerek arama yaptığını belirtti.
  Tüketici paket abonesi ise bu aramaya ilave ücret ödemediğini dile getiren Kaya, şöyle devam etti:
  “Ancak BTK’nın 5 Şubatta aldığı kararla birlikte ’444′ ile başlayan özel servis numaraları ücretli hale geldi. 444′lü numaraları aramanın dakikası en fazla 40 kuruştan ücretlendiriliyor. BTK, aldığı kararla ilgili olarak tüketiciyi bilgilendirmediği için birçok tüketici, halen bu yöne aramalar yapmakta olup, sürpriz faturalarla karşılaşacağını bilmiyor. Tüketici hak ve menfaatlerini korumakla görevli olan BTK’nın böyle bir karar almasını anlamak mümkün değil. Tüketici, ikinci şoku gelecek faturalarla yaşayacaktır.”
  Kaya, bankacılık, iletişim, ulaşım, sağlık, kamu hizmetleri gibi bir çok alanda 444′lü numaraları sıkça kullanan tüketicinin adeta cezalandırıldığını ileri sürerek, şunları kaydetti:
  “BTK, aldığı kararı toplumla paylaşmadığı, internet sitesinde duyurusunu yapmadığı gibi, kararı isteyen tüketiciler için ise ciddi engeller çıkarılmakta, karar saklanmaktadır. BTK bünyesinde yer alan tüketici temsilcisinin, tüketiciyi ne kadar önemsediği de ortaya çıkmıştır. BTK, karardan geri adım atmalıdır. Aksi takdirde gerekli yargısal girişimi başlatacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.”
  NOT ; Konuyu her bölümde açmışsın,vs gibi yazılar lütfen yazmayın insanlar okusun bilinçli tüketici olsunlar sonra ay sonunda çok ciddi faturalarla karşılaşmasınlar…

 2. Eline sağlık,parmaklarına kuvvet arkadasım.
  Bu ülkede geçmişte alınan kararlara da bakıldığında milletin menfaatini kollaması gereken BDDK ve BTK gibi kurumların aldıkları kararlarla kimlerin menfaatini korudukları ortada.Oradaki yetkileri
  asli görevlerine ve vicdana davet ediyorum.
  Onların bu çalışmaları yüzünden değilmidir ki hala Sabit ücret var.kredi Kartı aidatı var.bir de 444 oldu nurtopu gibi.

 3. evet çağrı merkezindekilerde işi uzatıyorlar.. bence iletişim şirketleri 444 lu numara arama dk. başına pay veriyor..haksız kazanç bu….

 4. Bugün İNGBANK çağrı merkezini aradım müşteri temsilcisine ulaşmak için tam 20 dk müzik ve reklam dinlettirdiler bu bir soygun değilmi sizce iletişim bumu sizce hemde tatil günü olmasına rağmen sanırım iletişim şirketlerinle ortak çalışıyorlar

 5. Sucular bile artık 444 sudan aranabiyir, ben artık 444 lü olan bir firmayı kesinlikle aramıyorum, tercihimi normal hattı olan firmalardan yana kullanıyorum, az önce Denizbank çağrı merkezini aradım tam 14 dakika bekledikten sonra bağlanabildim , lütfen buna bir son verilsin.

 6. İs bankasını aradım. Tam 15 dk beklettiler yine görüşmedim. Anladığım kadarıyla faturama 6lira extra yansıyacak. Ne diyim helal etmiyorum hakkimi

 7. BENDE VAKIF BANKI ARADIM MÜŞTERİ TEMSİLCİSİNE 20 DAKİKA SONRA BAĞLANABİLDİM.KESİN OYUN VAR BU İŞTE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.