| |

iPhone Almak İstiyorum Ama?

kahramanugurlu - iPhone 5C

Bu aralar iPhone almayı düşünen ama hangisini almak konusunda kararsız kalanlara şöyle bir iki tavsiyede bulunayım…

Şu saatten sonra (çok acil değilse) iPhone almayın…!

Çünkü Eylül ayında iki ayrı modelin duyurulması bekleniyor. Biraz sabredin  ; )

iPhone 5S ve iPhone 5C … Peki nasıl bu yeni iPhone’cuklar???

iPhone 5S : Tam donanımlı, yüksek malzeme kalitesi ile yapılmış üst düzey olacak. Beklenen/tahmin edilen özellikleri ise şöyle;

  • iPhone 5S’e eklenecek bir parmak izi okuyucu kontrol cihazı, (ertelendiği de söylentiler arasında)
  • Ekran olarak ilk kez IGZO ekran paneli kullanacağı, (2270×1280 – 652 ppi !?)
  • Mobil ödemeler için bir NFC çipi,
  • 12 megapiksele yükseltilen kamera ve çift LED’li flaş,
  • 2GB RAM ile iPhone 5’teki A6 işlemcisinin daha hızlı bir versiyonu…

 

iPhone 5C : Bu modelin ise iOS 7 ile tam performansla çalışabilecek fakat malzeme kalitesi ile daha düşük seviyede bir model olması bekleniyor. “C” harfinin “Colored – Renkli” anlamında kullanılacağı ve bu ucuz iPhone’un bir çok renkte olacağı yine söylentiler arasında. Renkli iPhone 5C’leri görmek isterseniz aşağıdaki galeriye göz atabilirsiniz…

Şimdiye kadar çok çeşitli dedikodular olsa da Apple’ın ucuz bir iPhone modeli üzerinde çalıştığı ve plastik malzeme ile üretim yapacagı sızan fotoğraflarla kesinleşti gibi. Geçtiğimiz senlere bakarsak sızan dedikodulardaki doğruluk oranı oldukça artmış durumda. Apple sızıntı olmaması konusunda geçmişte oldukça katı kuralları olan bir markaydı. Fakat şimdilerde bir PR politikası olarak kullanılması ve artık teknolojinin önüne geçilemeyerek fotoğraf gibi sızıntıları engelleyememesi sebebi ile artık bu söylentiler/sızıntılar önem kazandı.

Yeni 7. nesil iPhone’un ismi, geleneğe bakıldığında iPhone 5S olması muhtemel. Özellikleri olarak 12MP kamera çift led flaş ve güçlendirilmiş donanımla gelmesi kesin gibi.

iPhone 5C’ye bakarsak donanım olarak 5’e göre düşük olacağını sanmıyorum. Ama malzeme kalitesinden oldukça ödün verileceğini bekliyorum.

Özellikle Apple ürünlerinin en büyük üreticisi konumundaki Foxconn’un, cihazın materyallerinin birleştirilmesi aşamasında cihazın çok ince olmasından dolayı yaşanan güçlükleri öne sürerek üretim güçlüğü yaşadığını duymuştuk. Cult of Mac’in haberine göre Foxconn, iPhone 5S’in üretim bandında çalışmak üzere 90 bin kişiyi işe almayı planlıyor. Çin’in güneyindeki  Shenzhen fabrikasında yeni iPhone 5S’in testlerinin başladığı yönünde de söylentiler mevcut.

iPhone 5C işte bu açıdan üretimin kolay olduğu ve malzeme kalitesinin plastik olmasından dolayı daha ucuz maliyeti olan bir model olması bekleniyor. Yeni modelin çok farklı renklerde olmasını ise sanırım en çok kadınlar ve gençler sevecek.

Tabi iPhone 5’le sevdiğiniz inceliğinden eser kalmayacak onu belirteyim.
Fiyat olarak ise iPhone 5C’nin (benim tahminlerime göre) 1250-1500TL fiyat bandında olacağını düşünüyorum. Fazlası olması halinde satışları düşük kalacaktır.

Yeri gelmişken Apple’ın modelleme bakışına dair bir kaç şey söyleyeyim.

Apple bilindiği gibi donanım konusunda Samsung’a ve diğer firmalara nazaran çok ta bonkör değil. Apple iTunes ile başlayan App Store ile devam eden ve nihayetinde Mac App Store ile sonlanan bir dünya kurmuş durumda. En büyük gelir kaynaklarından olan bu dünyayı çok daha fazla kişiye ulaştırmak amacıyla ucuz iPad modeli ve ucu iPhone modelini piyasaya sunduğunu düşünüyorum.
Mobil işletim sistemi olan iOS’un yeni sürümü olan iOS7’yi sonbaharda kullanıcılara sunacak olan Apple ucuz ama iOS 7’yi tam olarak kullanabilen modellerle piyasada çok daha fazla kişiye ulaşmak istiyor.

Android’in onlarca marka ile piyasada egemen olmasına karşılık bir hamle bence bu. Harika iPad 4’ün yanında iPad Mini ile bir çok yeni müşteri kazandı. Şimdi ise en çok şikayet edilen konulardan olan iPhone’un pahalı olması konusuna iç donanımı olarak değil ama malzeme kalitesi olarak el atarak ucuz bir iPhone sürecek piyasaya. Böylece herkesin elinde görmeye alıştığımız iPhone’lar artık hemen her yerde olacak. Ucuz iPhone modeli eğer doğruysa ve satışa çıkarsa inanılmaz satış rakamları yakalayacaktır.

Hal böyleyken şu sıralar bir iPhone almanızı önermiyorum. Geçen ay satışına hız verilen iPhone 4 yaklaşık 1000TL fiyatla tekrar gündeme gelmişti. Ama iPhone 4 ile iOS 7’den tam performans almanın mümkün olmayacağını düşünüyorum.

20130802-134855.jpg

 

 

iPhone 5S ve iPhone 5C ile ilgili sızan/tahmin edilen görselleri ve videoları bu yazımda sizler için derlemeye çalıştım…

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.