|

Soğuk Kahve ve Cold Brew

Soğuk Kahve dediğimizde bir çok çeşidini yapabiliyoruz. Biz yaptığımız Clubhouse yayınında işin ustalarından soğuk kahvenin yapılışına dair doğruları öğrenmeye çalıştık. Yayında aldığım notlar da şöyle;

Kahve çekirdekleri kalın öğütülmüş olmalıdır. Kullanılan çekirdeklerin ince veya orta boyutta öğütülmesi, acı bir tada sahip olmasına sebep olur. Bu yüzden özel olarak çekilmiş, kalın öğütülmüş kahveler kullanılır. Bu sayede çok daha tatlı ve hoş tadım notaları ortaya çıkar.

Demleme yöntemleri şöyle;

  • French Press ile demleme Soğuk Kahve’dir. 473 gr suya 82 gr kahve ile yapılır. Harman bir kahve veya Afrika, Kenya kahveleri tavsiye edilir.
  • Cold Brew demleme için geleneksel demleme yöntemiyle, kavanozu alıyoruz, 1 lt suyun yarısı buzlu olacak. 120 gr kaba öğütülmüş kahveyi bez filtrenin içine koyuyorsunuz. 20 saat sonra dolaptan çıkarıyor. Afrika kahveleri tavsiye edilir.
  • Cold Drip ile demleme,
  • Hario Mizudashi ile demleme,
  • Tencerede demleme.

Soğuk Kahve ve Cold Brew aynı şey mi?

Soğuk kahve, hepimizin bildiği filtre kahvenin yapılıp dolaba atılarak soğutulmasıyla elde edilir. Cold brew ise soğuk suyla uzun sürede demlenir ve ayrıca soğutulmasına gerek kalmaz. Lezzet olarak farkı ise soğuk kahvede demlenen filtre kahve sıcak olduğu için soğutulunca acılaşır, tuzlu ve asidik tatlar ortaya çıkar. Cold brewde ise böyle bir durum gerçekleşmez ve çok daha tatlı, kolay bir içime sahip olur. Ayrıca soğuk kahvenin hazır kahveyle hazırlanan türleri de mevcuttur.

______________________________________________________
Canlı yayına katılan tüm konuşmacı arkadaşlara da teşekkür ediyorum.

KAHVE kulübünde yaptığım diğer bazı canlı yayınlar;

Yayınları kaçırmamak için aşağıdaki linklerden beni ve kulüpleri takip edebilirsiniz.

.

Clubhouse oda linki. – Clubhub – Monitör

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.