| | | |

Amerika Seyahatine Hazırlık

new_york_1

Geçen yılbaşında “2015’i başka ülkede görsem…” diye düşündüğümden beri aklımdaydı Amerika. Seyahat planımın hayata geçmesi ise bir uygulama ile başladı.

Uçak Biletinin Alınması (10.10.2014)

THY’nın “Turkish Airlines” uygulaması ile gidilebilecek yerlere ve bilet fiyatlarına bakarken New York gidiş-dönüş uçak biletinin 499 Euro (ıvır zıvır ile 1500TL’ye geldi) olduğunu farkettim. Tabii ki kampanyalı fiyattı ve THY’nın belirlediği aralıklarda uçulursa geçerli oluyordu. Yılbaşının da içine dahil olacağı bir tarih aralığı ayarladım ve 26 Aralık 14-07 Ocak 2015 tarihlerini seçerek biletimi aldım. Sonrasında konuştuğum arkadaşlarımdan da öğrendiğim kadarı ile New York için en uygun biletleri almışım. Uygulamalar uygun bilet almak için faydalı oluyor. Bileti gidişimden 2,5 ay önce yani 10 Ekim’de aldığımı belirteyim. Uçuştan bir önce bu yazıyı yazdığım tarihte bilet fiyatları 3000TL civarından başlıyor. Yani hem düzgün bir planlama, hem de uygun fiyattan bulabilmek için erkenden biletinizi almanızı tavsiye ediyorum.

Burada ufak bir not, bileti neden vizeden erken aldığım akla takılabilir, zira vize çıkmayalabilirdi de. Bu konuda danıştığım bir seyahat acentesindeki arkadaş bilet almanın (özellikle gidiş-dönüş) vize almayı kolaylaştırdığını söylemesi etkili oldu.

Vize İşlemleri (27.10.2014)

ABD vizesi almak sanıldığı kadar zor değil. Aslında onların istediği, sizi Türkiye’ye bağlayan bir şeylerin olması, yani “geri dönecek olmanızdan” emin olmak istemeleri.

Bu aşamada yoğun işlerimden dolayı bir sayahat acentesindeki arkadaştan yardım aldım. Size de öneririm. Çünkü vize işlemlerinde en önemli belge olan DS-160’ın doldurulmasında onlar daha tecrübeli oluyorlar. Olası bir hata nedeni ile git-gel uğraşmak istemedim.

Hangi belgeleri istiyorlar?

  • Seyahatinizin bitiş tarihine kadar geçerli Pasaport,
  • DS-160 Formu ve özel fotoğraf (5x5cm. biyometrik)
  • Eviniz varsa adınıza kayıtlı tapu, araç ruhsatı fotokopisi,
  • Yine varsa bankada mevduat hesabınızın 3 aylık dökümü,
  • Çalıştığınız yerden 3 aylık gelir belgeniz,
  • Resmi kurumlarda çalışıyorsanız izinli olduğunuza dair belge,
  • Kimlik fotokopisi.
  • ABD konsolosluğunun istediği 160USD (açıkçası ben acentedeki arkadaşıma verdim, sanırım online yatırılıyor.)

Burada bir hatırlatma yapayım. Fotoğrafı kriterlerine dikkat ederek kendi semtinizde çektirin. ABD Konsolosluğu önündeki dükkanlarda 5-6 tanesini 20-25TL’ye çekiyorlar. Ben pasaport alırken kullanıdığım fotoğrafların uygun olabileceğini düşünüyordum. Görevliler yeni çektirmemi isteyince 20TL vermek durumunda kaldım.

Belgelerimi hazırlayınca acentedeki arkadaşıma teslim ettim. O gerekli işlemleri yapıp konsolosluktan randevu aldı. Konsolosluk önünde buluşunca evraklarımı alıp sıraya girdim. Girişte cep telefonu dahil elektronik eşya istemiyorlar. Hemen karşıdaki kahvehaneler 5TL karşılığında emanet alıyorlar.

İlk kontrolde evraklarınız kontrol ediliyor. Asansörle yukarı kata çıkıyorsunuz. Orada size verilen numara ile 3 kere çağırılıyorsunuz. Birincisi evrak kontrol, ikincisi parmak izi ve son olarak karşılıklı görüşme. Yüz yüze görüşmede basit sorularla geri döneceğinize ikna olmaya çalışıyorlar. Türkçe ve Arapça bilen görevliler de var. Eğer ingilizce biliyorsanız bunu belirtebilir ve daha az sıra bekleyebilirsiniz. Görüşmeniz olumlu geçerse zaten elinize beyaz bir kağıt veriyorlar. Pasaportunuz ise başvurunuzda belirtilen PTT şubesine geliyor. Bu arada ben mi kalabalık güne denk geldim bilmiyorum ama tüm işlemleri yapıp dışarı çıkmam 2 saati bulmuştu. İçeride tuvalet veya kantin yok. Önleminizi alın…

Son olarak dikkatimi çeken konu; konsoloslukta cam arkasında yapılan yüzyüze görüşmeye kadar hiç bir amerikalı ile temasınız olmuyor. Tüm çalışanlar Türk. Sadece karşılıklı görüşme sırasında o da camın arkasında bir amerikalı ile görüşüyorsunuz. Vizemin onaylanıp pasaportumun elime ulaşması 3 günü geçmiyor. 10 yıllık vize ile işlem tamam.

Amerika’da Nerede Kalacağım? (11.11.2014)

Bilet ve vize tamam olduğuna göre kalacak yer araştırmasına başlayabiliriz. Erken işe koyulmanın faydaları. Önce Booking.com üzerinden araştırma yaptım. Fakat tarih aralığının ABD’nın en cafcaflı günlerine denk gelmesi nedeniyle oteller bir hayli pahalıydı. Zaten pek te boş yer kalmamıştı. Onun için mutlaka erken hareket edip planlamanızı önceden yapın. Ben ne olur ne olmaz diye bir hostel’de rezervasyon yaptırdım. 1400USD…

İkinci seçenek olarak AirBnb’yi denedim. 2 haftalık bir araştırma sonucunda Manhattan’ı muhteşem manzarasını gören bir yerden rezervasyonumu yaptım. Ve neredeyse yukarıda bahsettiğim yerin yarı fiyatına. Bu arada AirBnb’de kalacak yer ararken üyelerin aldığı puanlara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Amerika’da Ulaşım

Öncelikle JFK’den kalacağımız yere gidiş için ve sonrasında geniş bir metro ağıyla örülü New York’u gezmek için HopStop uygulamasını deneyeceğim. Bizdeki Tafi Türkiye uygulamasına çok benziyor. Umarım iyidir.

Taksi’ye ihtiyaç duyarsak ne yapabiliriz diye düşünürken şu sayfayı buldum ki, ücret hesaplaması yapıyor. Oldukça kullanışlı. Uygulaması da var.

Kalacak yer de ayarladığımıza göre nereleri gezeceğiz, neler yapacağız onlara bakalım;

Amerika gezim boyunca hangi harita uygulamasını kullanacağıma karar vermeye çalışıyordum. Bilgisayarım Mac olduğu için Apple Haritaları tercih ettim. Bilgisayarda araştırma yaparken favori noktalarımı eklediğimde otomatik olarak iPhone telefonuma eklenmiş olması işime yarayacak gibi. Ama en çok kullanacağım uygulama sanırım Foursquare olacak. Hem tavsiyeleri hem de resimleri ile oldukça güncel. Foursquare üzerine eklediğim noktaları sizinle şuradan paylaşmış olayım. Tavsiye ve önerilerinizi beklerim.

NBA Maçına Gitsek Güzel Olur Değil mi? (12.12.2014)

Amerika’ya gidip te NBA maçı izlemeden dönmek olmazdı sanırım. Üstelik New York Knicks’in dünyaca meşhur arenası “Madison Square Garden” tribünlerinden. Maçlara olan yoğun talebi de düşündüğümde bileti online olarak erkenden almaya karar verdim. Maç günü 2 Ocak’a 20 gün var ama biletler neredeyse tamamen tükenmiş. Allah’tan güzel bir yerden bulabildim ben…

Öncelikle şuradaki adresten bilet alma işlemlerine başlıyoruz. Sitedeki “Individual tickets” kısmına tıkladığınızda Ticket Master sitesine yönleniyorsunuz. Bilet alma işlemi buradan sonlanıyor. Ticket Master üzerinden bilet almak istediğiniz maçı ve sonrasında da boş koltukları görebiliyorsunuz. Koltuk seçiminden önce şuradaki siteden koltukların konumlarını daha iyi görebilirsiniz. Ayrıca New York Knicks’in orijinal ürünlerini almadan önce kendi sitesinden incelemeniz seçiminizi kolaylaştıracaktır. Ücret olayına gelince, bilet fiyatları ucuz demek yanlış olur. Ortalama $90’dan başlayıp $350 dolarlara kadar çıkıyor. Ben anca $167’lık bilet bulabildim. Manzarası güzel ama diyerek kendimi avutuyorum çaktırmayınız… 😉

Amerika’da Alışveriş

Alışveriş için bir liste yapmaya başladım. Şurada listelemeye başladım. Bunlar aklımda olanlar. Elbette hepsini almayı düşünmüyorum ama dursun burada

Amerika Seyahati Hazırlığında Aklıma Takılan Sorular

Hazırlık yapmak zamanı daha verimli geçirmek için iyi olur. Ben de gitmeden aklıma takılan soruları ve öğrenebildiğim bilgileri buraya eklemiş olayım. Gittiğimde soruların cevapları değişir veya daha kolay bir yolu çıkarsa buraya ekleyeceğim.

Amerika’da elektronik cihazlarımı şarj edebilmek için priz olarak ne kullanacağım?

Sanırım iPad 1’den kalan bir ABD fişi buldum evde. Onu deneyeceğim. Duruma göre yine buraya yazacağım.

Amerika’da Hangi Telefon Hattı?

Malumunuz üzere internetsiz yapamayız. ABD’da bir açık-kapalı alanda ücretsiz WiFi imkanı olmasına rağmen yine de gezerken paylaşım yapabilmek için kullanacağım GSM hattını araştırdım. Sanırım T-Mobile alacağım. Şuradan bulduğum aşağıdaki tarifeleri inceledim. Bakalım 12 gün için pahalı olabilir ama internetsiz kalmayalım.
T-Mobile Data Plan

Araba kiralamak istersem seçeneklerim neler?

Araba kiralayıp bir kaç yere gitme planım var. Genellikle önerilen yer EnterPrise oldu. Şimdilik burada dursun.

Helikopter ile NY turu güzel olur diye düşünüyorum?

Şurada bir site buldum. Gidince ona bakacağım. Tur fiyatları yaklaşık 150 USD seviyesinde.

New York Seyahatimi Planlarken İndirdiğim Uygulamalar;

Turkish Airlines
Booking
AirBnb
HopStop
Amazon
Yelp
TAV Mobile


Sevgili dostlar, 26’sı yani yarın sabah gidiyorum. New York seyahatimin ‘hazırlık’ aşamasını anlattığım bu yazı umarım faydalı olur. Aklıma anlatmak istediğim bir çok konu geliyor. Hazırlık aşamasını ilgilendiriyorsa yine buraya ekleyeceğim. Amerika seyahatim boyunca blog yazılarıma devam edeceğim.
Daha yakından takip etmek isterseniz Twitter hesabımı takip edebilirsiniz > @kahramanugurlu
Lütfen görüş, tavsiye, öneri ve sorularınızı bana iletin. Hem öğrenelim, hem paylaşalım…

Sağlıcakla kalın…

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.